Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Sklepów z wódką w Łomży będzie więcej

Większością 11 „za” do 10 „przeciw” przy 1 głosie wstrzymującym się Rada Miejska Łomży zwiększyła liczbę koncesji na handel alkoholem w mieście i zliberalizowała zasady sprzedaży napojów alkoholowych. Wniosek o zmiany złożyła grupa 10 radnych z klubu prezydenckiego i Platformy Obywatelskiej, a w głosowaniu na sesji poparł go także radny Mariusz Tarka, który niedawno odszedł z klubu radnych PiS, który to klub opowiedział się przeciwko takim zmianom.

Mariusz Tarka
Mariusz Tarka
Imienne wyniki głosowania radnych nad zwiększeniem liczby koncesji alkoholowych w Łomży
Imienne wyniki głosowania radnych nad zwiększeniem liczby koncesji alkoholowych w Łomży

Przyjęte przez  Radę Miejska uchwały oznaczają zwiększenie o połowę maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz powyżej 18% alkoholu. Zamiast 50 koncesji w każdej z tych grup teraz będzie ich po 75. Zmiany zakładają także zmniejszenie określonej prawem odległości sklepów, ale także pubów czy barów od szkół, kościołów i innych „obiektów chronionych. Dziś, aby dostać koncesję na handel alkoholem – także piwem - taki punkt musi znajdować się w odległości co najmniej 90 metrów od obiektu chronionego, a po wnioskowanej zmianie byłoby to 50 metrów. Wyjątkiem od tej zasady jest Starówka, gdzie ta odległość kilka lat temu została zmniejszona do 30 metrów i tak miałoby być nadal.
Kolejna zmiana to ograniczenie listy tzw. „obiektów chronionych”. Radni wykreślili z niej Teatr Lalki i Aktora, dom dziecka, plażę miejską i wszystkie obiekty sportowe „w czasie trwania imprez sportowych”.

Radni wnioskujący zmianę w uchwałach alkoholowych tłumaczyli nią realizację „ogólnej zasady wolności i konkurencyjności prowadzenia działalności gospodarczej”, a większa ilość punktów sprzedaży napojów alkoholowych ma przyczynić się „do wzrostu zdrowej konkurencji i na rynku pozostaną tylko te podmioty, które konkurencję rynkową wytrzymają”.

Przeciwnicy zmian uchwał alkoholowych podnosili zagrożenia związane ze zwiększeniem dostępności napojów alkoholowych i skutkami alkoholizmu.
Przed głosowaniem radnych przeciwko zmianom protestowali m.in. terepauci Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, a ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski wzywał do modlitwy w intencji niezwiększania przez Radnych liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę