Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Biskup wzywa do modlitwy za radnych miasta

Główne zdjęcie
Bp Tadeusz Bronakowski

„Módlmy się za radnych Rady Miasta Łomża, którzy zostali wybrani do troski o dobro wspólne mieszkańców Łomży, by podejmowali decyzje służące trzeźwości” to wezwanie jakie wznosili księża podczas niedzielnych modlitw w kościołach Łomży. Biskup Tadeusz Bronakowski prosi o modlitwę w intencji nie zwiększania przez Radnych liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu w Łomży. Decyzja ma zapaść w najbliższą środę.

W kościołach Łomży wczoraj był odczytywany specjalny komunikat księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego w Łomży, ale także przewodniczącego  Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Biskup napisał go w związku z projektem uchwał liberalizujących handel alkoholem w mieście. Grupa radnych z klubu prezydenckiego i Platformy Obywatelskiej postuluje m.in. zwiększenie o połowę liczby koncesji na handel mocnymi alkoholami. 
- Ludzie skrzywdzeni, płaczący, cierpiący przez nałogi wołają do osób odpowiedzialnych za samorząd: Nie rozpijajcie dzieci i młodzieży, nie rozpijajcie rodzin, nie rozpijajcie narodu! Nie troszczcie się o interesy bogatych, najczęściej zagranicznych koncernów, lecz o przyszłość swoich dzieci, o przyszłość polskich rodzin, przyszłość tak bogatego w historię i tradycję miasta – czytamy w komunikacie bp Bronakowskiego, który zapraszał mieszkańców „szczególnie w środę, w godzinach obrad Rady Miasta (10.00-13.00), do modlitwy w intencji nie zwiększania przez Radnych liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu w Łomży”.

Oto komunikat ks bp Tadeusza Bronakowskiego odczytywany w niedzielę w kościach Łomży:   
W tym tygodniu Rada Miasta Łomży ma zająć się wnioskiem o zwiększenie liczby punków sprzedaży alkoholu o kolejne 50 miejsc, chociaż w naszym mieście na dzisiaj wydano już około 280 zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Decyzja w tej sprawie będzie podjęta na najbliższej sesji Rady Miasta, w środę 10 lipca br.

Znamy wszyscy tragiczne dane statystyczne, mówiące o tym, że problemy alkoholowe dotykają milionów polaków. Wszystkie badania światowych ekspertów i unijnych agend pokazują wprost, że najskuteczniejsze w profilaktyce jest ograniczenie fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu oraz zakaz jego promocji.

Ludzie skrzywdzeni, płaczący, cierpiący przez nałogi wołają do osób odpowiedzialnych za samorząd: Nie rozpijajcie dzieci i młodzieży, nie rozpijajcie rodzin, nie rozpijajcie narodu! Nie troszczcie się o interesy bogatych, najczęściej zagranicznych koncernów, lecz o przyszłość swoich dzieci, o przyszłość polskich rodzin, przyszłość tak bogatego w historię i tradycję miasta. Rozpijanie człowieka nie przyniesie rozwoju gospodarczego, lecz zniszczenie naszego miasta.

Jako wspólnota parafialna dziękujemy Radnym, którzy to rozumieją i troszczą się o trzeźwość Narodu i rozwój naszego miasta. Prosimy niektórych Radnych: Nie udawajcie, że nie wiecie o negatywnym wpływie nadmiernej fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu.

Święty Jan Paweł II – honorowy obywatel naszego miasta – powiedział na Jasnej Górze w 1987 r.: Nie wolno kusić! Nie wolno igrać ze złem! Nie wolno „sprzedawać” człowieka za zysk doraźny i niegodziwy, zdobywany na ludzkich słabościach i wadach! Nie wolno wykorzystywać i pogłębiać ludzkiej słabości! Nie wolno dopuszczać do degradacji człowieka, rodziny, społeczeństwa, gdy się za nie wzięło odpowiedzialność wobec historii!

Zapraszamy już dziś a szczególnie w środę, w godzinach obrad Rady Miasta (10.00-13.00), do modlitwy w intencji nie zwiększania przez Radnych liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu w Łomży.

W modlitwie wiernych proszę uwzględnić następujące wezwanie:
Módlmy się za radnych Rady Miasta Łomża, którzy zostali wybrani do troski o dobro wspólne mieszkańców Łomży, by podejmowali decyzje służące trzeźwości.
Módlmy się za tych mieszkańców Łomży, którzy cierpią z powodu nadużywania alkoholu przez najbliższych, aby zawsze otrzymywali niezbędne wsparcie i pomoc.

+Tadeusz Bronakowski
Wikariusz Generalny
Łomża, dnia 5 lipca 2019 r.
N.754/2019


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę