Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bp Stefanek: W ten gest wpisana jest najświętsza czynność i największe wydarzenie

- Idąc dzisiaj w tym poszerzonym programie, ze świątyni na ulice, po prostu zagarniamy ze sobą wszystko co Boskie, ażeby naszemu ludzkiemu, zwykłemu życiu, oddać to co się temu życiu należy - to znaczy obecność Bożej miłości. Ona się należy w każdym miejscu i w każdej przestrzeni społecznej - mówił ks. biskup Stanisław Stefanek, który w Boże Ciało przewodniczył głównej Mszy Świętej w Katedrze Łomżyńskiej. Po niej wyszła procesja do czterech ołtarzy rozstawionej przy ulicach starej części miasta.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwane Bożym Ciałem to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz i św. Paweł Apostoł. Mówił wówczas: „To jest Ciało moje … To jest krew moja”.
„W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus.” (Katechizm Kościoła Katolickiego 1374).

W Uroczystość Bożego Ciała głównej Mszy Świętej w Katedrze Łomżyńskiej, przewodniczył 83-letni biskup Stanisława Stefanek, który świętuje jubileusz 60-lecia świeceń kapłański. 
- Pobłogosławił, łamał i dawał ludziom chleb. To jest bardzo prosta, chyba codzienna czynność, może z tym błogosławieństwem trochę nam się tradycja nam się trochę zatarła, ale rozdzielać, karmić to takie bliskie. W ten gest wpisana jest najświętsza czynność i największe wydarzenie – mówił w kazaniu biskup Stefanek. Biskup nauczał, że gest ten sięga  czasów, „gdy Bóg posłał człowieka na świat (...) stworzonego na obraz Boży, stworzonego mężczyzną i kobiet -  pobłogosławił im.” - W tym błogosławieństwie jest przede wszystkim misja rodzicielka. Trzeba się sobą podzielić, trzeba światu użyczyć daru bożego, który otrzymałem – mówił biskup podkreślając, „w tym fundamentalnym geście zmieszczone są wszystkie, a głównym, zbiorczym znakiem jest  błogosławienie chleba.”  

Po Mszy świętej z Łomżyńskiej Katedry wyszła licząca ponad tysiąc osób procesja. Jest ona wspólna dla  parafii katedralnej i parafii Ojców Kapucynów i wiedzie ulicami starej części Łomży:  Sadowej, Polową, Al. Legionów, Rządową przez Stary Rynek,  Giełczyńską i Dworną z powrotem do Katedry, gdzie przy budynku Kurii Diecezjalnej znajduje się ostatni czwarty ołtarz. Tu na zakończenie procesji wiernym będzie udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę