Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 września 2021 napisz DONOS@

Malarsko-rzeźbiarski duet

zaproszenie-komplet.gif

Wystawa prezentuje obrazy Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej oraz tkaniny artystyczne i kolaże na płótnie jej córki, Igi Kazimiery Kalkowskiej. Anna Bereźnicka-Kalkowska urodziła się w Gdyni, w domu o tradycjach artystycznych (mama – rzeźbiarka, ojciec – artysta malarz). Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom uzyskała w 1990 roku w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Mieszka w Gdyni. Maluje obrazy i akwarele, tworzy ceramikę artystyczną. Do jej ulubionych tematów malarskich należą martwe natury. Komponuje je z przedmiotów, które wrosły w jej życie, naznaczając je wieloma emocjami i wspomnieniami. Sposób ich przedstawiania ujawnia wrażliwość, inwencję i wyczucie estetyczne artystki. Zachowując szacunek do tradycji gatunku wypracowała ona własną stylistykę i narrację (z nostalgiczną otoczką). Całość zespala kolor. W zależności od potrzeb kompozycji i stanów emocjonalnych autorki bywa on pastelowy lub intensywny, przydymiony lub połyskliwy, tworzy niepowtarzalny klimat i nastrój przedstawień. Artystka wielokrotnie prezentowała swoje prace w Trójmieście, wystawiała także w Poznaniu, Freiburgu, Ankum, Warszawie, Radomiu, Zielonej Górze, Berlinie, Iławie, Ostrołęce, Szczecinie, Toruniu, Świnoujściu, Bolesławcu i innych miastach. Są to wystawy zbiorowe oraz indywidualne, a także wspólne pokazy z członkami rodziny.

Panorama muzeum: Anna Bereźnicka Kalkowska

Anna Bereźnicka Kalkowska

Iga Kazimiera Kalkowska urodziła się w 1989 roku w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 2014 roku w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz (specjalizacja – ceramika). Zajmuje się tkaniną artystyczną, rzeźbą oraz ceramiką. Obecnie studiuje w Szkole Wyższej Ateneum w Gdańsku na Podyplomowych Studiach Pedagogicznych. W dorobku ma wystawy, plenery i warsztaty ceramiczne dla dzieci, dorosłych oraz seniorów. Jest stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego (2016). Na wystawie prezentuje prace mieszczące się w zakresie szeroko pojmowanej tkaniny artystycznej. Opracowała własną technikę ich tworzenia. Zszywa, splata, związuje paski z pociętych tkanin, przykleja skrawki i fragmenty materiałów o różnych fakturach i splotach, używa włóczki i sznurka oraz elementów pochodzących z gotowych ubrań i wyrobów tekstylnych. Powstają efektowne rzeźbiarskie formy o rozbudowanej strukturze i pastelowej kolorystyce (niekiedy używa czerni i czerwieni). Autorka nie opisuje świata w bezpośredni sposób, tworzy nowe jakości znaczeniowe o symbolicznej wymowie stosując metody bliskie autorom asamblaży (rodzaj artystycznej kompozycji przestrzennej z gotowych przedmiotów) i zachęca widza do poszukiwania własnych skojarzeń.

Panorama muzeum: Iga Kazimiera Kalkowska

Iga Kazimiera Kalkowska

Foto:
Foto: Anna Bereźnicka Kalkowska
Foto: Anna Bereźnicka Kalkowska
Foto: Iga Kazimiera Kalkowska
Foto: Iga Kazimiera Kalkowska
Foto: Iga Kazimiera Kalkowska
Foto: Anna Bereźnicka Kalkowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
śr, 12 czerwca 2019 12:17
Data ostatniej edycji: wt, 09 lipca 2019 16:41:09

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę