Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Synoptycy ostrzegają: idą do nas duże upały

Magdalena Pękala, dyżurny synoptyk białostockiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB wydała ostrzeżenie przed upadami, drugiego stopnia, które we wtorek i środę mogą występować na Ziemi Łomżyńskiej. Temperatura maksymalna w cieniu może osiągnąć nawet 32°C.

Ostrzeżenie o drugi stopniu zagrożenia upałem dotyczy obszaru miasta Łomża i powiatów kolneńskiego, łomżyńskiego i zambrowskiego. Na pozostałym obszarze województwa podlaskiego też wydano ostrzeżenie przed upałami, ale nadano im pierwszy stopień. 
W przypadku Ziemi Łomżyńskiej wydane w poniedziałkowe przedpołudnie ostrzeżenie ważne jest od wtorku 11 czerwca od godz. 12.00 do do godz. 20:00 w środę 12.06.2019. 
- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek od 29°C do 32°C, w środę od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 19°C – podała Magdalena Pękala, dyżurny synoptyk białostockiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB określając prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska na 80%.

Specjaliści zalecają, aby w upały zakładać ubrania przewiewne w jasnych barwach, a przed wyjściem na zewnątrz skórę zabezpieczyć balsamem z filtrem. Koniecznie należy też w włożyć okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy oraz mieć zapas wody pitnej.
W miarę możliwości ludzie przebywający na zewnątrz powinny starać się przebywać w cieniu, oraz ograniczyć wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie dla zdrowia a nawet życia.

Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi.
Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę