Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Dariusz Piontkowski ministrem edukacji

Główne zdjęcie
Dariusz Piontkowski

Rekonstrukcja rządu związana jest m.in. z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Uroczystość powołania nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Nowi ministrowie
Jacek Sasin został powołany na stanowisko wicepremiera, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Elżbietę Witek powołano na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, zastępując Joachima Brudzińskiego. Marian Banaś został ministrem finansów, zastępując Teresę Czerwińską. Bożena Borys-Szopa otrzymała tekę ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, zastępując Elżbietę Rafalską.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i Michał Woś zostali powołani na stanowisko ministra - członka Rady Ministrów.
Wszyscy ministrowie, z wyjątkiem Teresy Czerwińskiej, którzy zostali odwołani we wtorek przez prezydenta, uzyskali mandaty posłów do Parlamentu Europejskiego.

Nauczyciel, radny, marszałek
Dariusz Piontkowski w Sejmie zasiada od 2011 roku. Jest wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Od lutego pełni funkcję pełnomocnika struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie podlaskim. Brał między innymi udział w tzw. okrągłym stole edukacyjnym, który miał być odpowiedzią na strajk nauczycieli. Był radnym i marszałkiem województwa podlaskiego.
Karierę polityczną rozpoczął w 1990 roku, kiedy przystąpił do Porozumieniu Centrum, pierwszej partii braci Kaczyńskich, następnie został członkiem PiS. W przedterminowych wyborach w 2007 roku zdobył mandat z listy PiS do sejmiku podlaskiego. W maju tego samego roku, po zawiązaniu koalicji przez PiS i PSL, został powołany na urząd marszałka województwa. Odwołano go z tej funkcji w styczniu 2008 roku, po zmianie układu sił w sejmiku i podpisaniu porozumienia przez Platformę Obywatelską, PSL i "Prawicę Podlasia", zawiązaną przez część radnych PiS.
Po wyborach samorządowych w 2010 roku Piontkowski ponownie został radnym wojewódzkim. Rok później w wyborach do Sejmu po raz pierwszy zdobył mandat poselski. Był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Cztery lata temu z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Poza komisją edukacji pracuje w tej kadencji także w komisjach - Ochrony Środowiska oraz Kultury i Środków Masowego Przekazu. Należy też do kilku parlamentarnych zespołów, w tym Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Urodził się 17 grudnia 1964 w Sielcu. Z wykształcenia jest historykiem. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Odbył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania kadrami w administracji publicznej i zarządzania oświatą. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w białostockim I Liceum Ogólnokształcącym. Został uhonorowany Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę