Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Cena mleka coraz niższa

Kwiecień był kolejnym z rzędu miesiącem, w którym spadała cena skupu mleka. Rolnicy z województwa podlaskiego średnio sprzedawali je po 141,9 zł za hektolitr. To o prawie 2,5% taniej niż w marcu i o prawie 7% taniej niż w styczniu. Mocno drożeje za to żywiec wieprzowy i ziemniaki.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił miesięczny raport o cenach produktów rolnych w kwietniu 2019 roku. Główny wniosek jest taki, że skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu  zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 4,2%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 10,0%).  W skali roku największy wzrost cen dotyczył ziemniaków. W skupie wyniósł on 42,2%, a na targowiskach 87,6%. W województwie podlaskim  cena kwintala ziemniaków w skupie wynosiła 139,94 zł, a na targowiskach 168,96 zł, co w obu przypadkach było cenami znacznie wyższymi niż średnie krajowe.

W skali miesiąca w Polsce zaobserwowano duży wzrost cen skupu żywca wieprzowego o prawie 28%.  W województwie podlaskim, średnia cena skupu żywca wieprzowego jest nieco niższa niż w kraju, ale w kwietniu była o złotówkę wyższa niż w marcu i wyniosła 5,62 zł/kg. 

Odmiennie przedstawia się cena skupu mleka. Ta w województwie podlaskim tradycyjnie jest najwyższa w kraju. W kwietniu średnio wyniosła ona 141,9 złotych za hektolitr (sto litrów) wobec 135,85 w kraju. W stosunku do marca cena jest jednak niższa o 2,4 zł. Kwiecień jest kolejnym z rzędu miesiące, w którym zanotowano spadek cen skupu mleka. W województwie podlaskim od początku roku średnia cena spadła już o prawie 7%. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę