Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Miliony na solidarność z potrzebującymi

Około 175 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z Łomży i około 525 z powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego, ale także hajnowskiego i siemiatyckiego ma być objętych wsparciem w ramach projektu „Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego”. Wartość trzyletniego projektu przekracza 25 mln zł, ale niemal 20 mln zł to dofinansowanie unijne. W łomżyńskim ratuszu, w obecności wicepremiera Jarosława Gowina, podpisano umowę na jego realizację. - Solidarność, to także budowanie więzi, to także pomoc tym, którzy na pewnym etapie swojego życia takiej pomocy potrzebują - mówił wicepremier podkreślając, że ta „inicjatywa łączy w sobie wszystkie znacznie pojęcia solidarność”

Liderem projektu jest miasto Łomża, dlatego podpisanie umowy odbywało się w łomżyńskim ratuszu, do którego przyjechali przedstawiciele wszystkich zaangażowanych samorządów. Najdalej miał przedstawiciel gminy Boćki z powiatu bielskiego.
- Ten projekt nie należy do projektów łatwych, ale nie raz pokazaliśmy, że potrafimy współpracować – mówił prezydent Łomży  Mariusz Chrzanowski.
Projekt zakłada zwiększenie w ciągu trzech lata aktywności społecznej i zawodowej 400 kobiet i 300 mężczyzn zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, pozostających bez zatrudnienia poprzez usługi reintegracji społeczno - zawodowej świadczonej przez CIS. 
- Jest przekonany, że ten projekt będzie ważny nie tylko z punktu widzenia tej reintegracji społecznej dużej grypy mieszkańców województwa podlaskiego, ale może być dobrym impulsem gospodarczym. Dzisiaj każda para rąk do pracy jest naszej gospodarce potrzebna - mówił obecny na uroczystości podpisania umów wicepremier Jarosław Gowin.
Realizacja projektu ma polegać na utworzeniu w powiatach i gminie Boćki Centrum lub Oddziałów Centrum Integracji Społecznej, oraz wsparcie istniejącego CIS w Łomży, po czym zajęcia dla osób zakwalifikowanych do programu. Mają być m.in. szkolenia zawodowe kucharza, ogrodnika, robót wykończeniowych w budownictwie czy opiekunki osób starszych i dzieci. 
-  Bardzo się cieszę, że tak uroczyście to podpisujemy dając sygnał dla innych samorządów, że wiele rzeczy możemy wspólnie zrobić, wtedy, kiedy następuje bardzo dobre porozumienie między samorządami, między ludźmi(...) To sygnał, że razem możemy więcej – mówił  Stanisław Derehajło wicemarszałek województw podlaskiego odpowiedzialny m.in. za sprawy i projekty społeczne.
Marek Olbryś, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za sprawy gospodarcze podkreślał, że władze województwa rozdzielając unijne wsparcie pamiętają „o przedsiębiorcach, którzy przynoszą wymierne korzyści materialne, ale nie zapominany o ludziach, którzy chcieliby żeby im pomóc.”  
Właśnie dzisiaj robimy to, aby ludziom, którzy niejednokrotnie nie z własnej winy zostali wykluczeni wracają do nas i są pełnoprawnymi ludźmi, którzy będą dumni z tego, że mogą nie tylko brać, ale również z tego, że przez różnego rodzaju działalność będą wspierać nasze społeczeństwo. 
Poza samorządami obejmującymi około 1/3 mieszkańców województwa podlaskiego w projekt zaangażowana jest także Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych. Według założeń autorów projektu po jego realizacji co najmniej 25% z 700 osób nim objętych uzyska zatrudnienie, a co trzeci uczestnik podejmie aktywność społeczną.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę