Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Na Dzień Flagi RP „wszelkiej w sercu wyzbyć się obłudy”

Główne zdjęcie
Ppłk Krzysztof Rabek

„Musiałem wiele przemyśleć i przeżyć, I wszelkiej w sercu wyzbyć się obłudy, Ażeby z tobą, ziemio, się sprzymierzyć Na wszystkie troski i na wszystkie trudy”. - Pomimo 123 lat zaborów, te barwy biało-czerwone zawsze były w polskich sercach... – twierdzi Martyna Łuba, wkrótce 18-letnia drużynowa 18. Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej po Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przed pomnikiem w hołdzie Żołnierzom 33. Pułku Piechoty, walczącym i poległym w obronie Ojczyzny. Pokruszona na brzegach, betonowa ściana i okrągłe okienko bunkra pamiętają klęskę krwawej obrony na linii Narwi we wrześniu 1939, między Łomżą a Nowogrodem. Przez kółko okienka o godzinie 10. przezierała biało-czerwona, podnoszona na maszt w koszarach.

Szara, zimna i wietrzna pogoda zapowiadała deszcz, ale nie spadła ani kropla na około 50 żołnierzy Batalionu Łomżyńskiego Obrony Terytorialnej i Warsztatów Technicznych Wojska Polskiego. Stali pod gołym niebem, wyprężeni na baczność, kiedy wciągano flagę polską, i śpiewali hymn, Mazurka Dąbrowskiego. Cztery zwrotki słów marsza, pisanych w 1797 r. przez Józefa Wybickiego, śpiewali również z pamięci druhny i druhowie drużyn Hufca Nadnarwiańskiego ZHP: 18. Agricola, 23. ŁDH i 32. Dywersja. Przed tablicą memoratywną u podstawy pomnika pali się ogień pamięci w zniczach z białego i czerwonego szkła. Płomyki widać z obu zadaszeń: większego dla oficjeli i mniejszego dla mieszkańców, skąd słuchają przemów harcerki i harcerze. Dowódca Batalionu ppłk Krzysztof Rabek przypomniał, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej świętowany jest 15. raz i że godłem polskim jest biały orzeł w złotej koronie na czerwonym tle. Pod koniec XIII w. orzeł pojawił się na oficjalnych pieczęciach jako oficjalny herb państwa polskiego, ale wcześniej używany był też przez książąt śląskich i mazowieckich. Powiewał na proporcach husarskich, spoglądał z tarcz rycerskich, widniał na chorągwi wielkiej w bitwie pod Grunwaldem w 1410. Ppłk Rabek przywołał 1. rocznicę Konstytucji 3. maja, gdy w 1792. r. damy przepasały czerwoną wstęgą białe suknie, zaś mężczyźni mieli nałożone biało-czerwone szarfy. Oficjalnie barwy przyjął w 1831 Sejm Królestwa Polskiego. Towarzyszyły Polakom na przegranych z najeźdźcami powstaniach: 1794, 1830, 1831, 1944 i podczas wojen w kraju i toczonych także poza granicami: Afganistan, Irak, Wzgórza Golan, Liban, Bałkany.

„Zatęsknisz do rodzinnych stron...”
Trud stworzenia artystycznej oprawy wzięli na siebie recytatorzy Teatrzyku Żywego Słowa Logos. Wychowankowie Witolda Długozimy tworzyli krajobraz myślowy, rozpięty na skrajnych biegunach jak cięciwa łuku. Z jednej strony, słowami Jana Brzechwy, poety żydowskiego pochodzenia, mowa była o tym, że „wiem, że mi ciebie opuścić nie wolno” - kiedy pod namiotami stali krewni i koledzy dziesiątków, setek, jak nie tysięcy emigrujących z Łomży do większych miast i za granicę Polaków. Aktualnie brzmiało życzenie: „Bylebym tylko ludziom był potrzebny / W rodzinnych stronach, nad rodzinną rzeką”, zważywszy krocie dolarów, funtów, euro, frunących znad obcych rzek i wydanych nad Narwią. Z drugiej strony, nie strofy wyrecytowane przez Łukasza Gawka dostały oklaski, tylko przejmujący śpiew Damiana Śliwińskiego: „Gdy los cię rzuci gdzieś w daleki świat, / Gdy zgubisz szczęście swe i poznasz życia smak, / Zatęsknisz do rodzinnych stron / I wrócisz tu, wrócisz, gdzie twój dom...” Po trosze na wspomnienie głosu Ireny Santor, po trosze w uznaniu dla głosu Damiana. „Powrócisz tu”, gdzie nadnarwiański brzeg, usłyszało 458 gołębi w wozie transportowym z 24-oma drzwiczkami po każdej ze stron, jakie wypuścił na finał Marek Malinowski (lat 61), jeden z 15-stu Hodowców Gołębi Pocztowych Ziemia Łomżyńska i Wiska, w ten sposób uświetniających czwarty rok z rzędu Dzień Flagi w Łomży. Ich gołębie latały nad Wizną i Glinkami '39 i Grunwaldem 1410.

„Oddać hołd wszystkim, którzy przez pokolenia walczyli...”
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zaszczycili posłowie PiS: Bernadeta Krynicka, składająca w pojedynkę kwiaty przed pomnikiem 33. PP, i Lech A. Kołakowski: nie czytał z kartki, ale z pamięci wywołał ubiegłoroczne 100-lecie odzyskania Niepodległości, tworząc świadomie bardzo obrazową hiperbolę: „Ta flaga biało-czerwona została wyssana z mlekiem matki”. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski odczytał z kartki o celu: „by oddać hołd wszystkim, którzy przez pokolenia walczyli, byśmy mogli z dumą i bez skrępowania posługiwać się naszymi symbolami narodowymi”. Ucieszył się, że w mieście funkcjonuje batalion lekkiej piechoty Podlaskiej Brygady OT oraz że w tym roku zacznie się formować pułk logistyczny 18. Dywizji Zmechanizowanej. Starosta łomżyński Lech M. Szabłowski mówił, że flaga łączy Polaków rozproszonych po całym świecie, co szczególnie odczuli przedstawiciele Sybiraków z kwiatami: Irena Jakubowska i Adam Frąckieiwicz. - Pokazujemy dziś, że flaga jest w naszych sercach – podsumowuje drużynowa 18. DH Martyna Łuba w obecności hm. Wiesława Domańskiego. Komendant Hufca ZHP uważa, że „harcerskie pokolenia jednoczyły się z barwami narodowymi, w myśl hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna”. A co z obłudą „wszelką w sercu”, że jej wyzbyć się trzeba? 14-letni Patryk Rogowski z 32. ŁDH rozumie to jako zaprzestanie udawania „przed ludźmi, na pokaz, że jest się patriotą czy człowiekiem wierzącym w Boga”. 16-letnia Agata Domańska z 32. ŁDH widzi w obłudzie postawę wewnętrzną. - Oszukiwanie samego siebie, że jak śpiewam hymn, biorę udział w uroczystościach, noszę flagę, godło, to jestem patriotą – tłumaczy po złożeniu kwiatów przez oficjeli, stojąc przy pomniku walczących i poległych. - Patriotyzm wymaga myślenia, jak się myśli i mówi o Polsce... Patriotyzm wymaga pomyślenia, jak traktuje się rodaków.   
W południe na Starym Rynku odbywało się uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Godzinę później zaplanowano mecz piłki nożnej między Miastem Łomża a Żołnierzami Łomży na boisku „Orlik” przy ul. Bernatowicza 4. Po meczu atrakcje Dnia Flagi RP wróciły na Stary Rynek, gdzie zaczął się biało-czerwony piknik rodzinny, z rozwinięciem aż 50-metrowej flagi o godz. 16. 

Mirosław R. Derewońko


Foto: Ppłk Krzysztof Rabek
Foto:
Foto:
Foto: Witold Długozima
Foto: Łukasz Gawek i Damian Śliwiński
Foto: Łukasz Gawek
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Poseł PiS Bernadeta Krynicka
Foto: Poseł PiS Lech Antoni Kołakowski
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto:
Foto: Starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wiceprezydenci składają kwiaty
Foto: Poseł PiS Bernadeta Krynicka składa kwiaty
Foto: Poseł PiS Lech Antoni Kołakowski w towarzystwie radnych PiS składa kwiaty
Foto: Wicestarosta Maria Dziekońska i starosta Lech Marek Szabłowski
Foto: Radni z przewodniczącym Janem Olszewskim na czele
Foto: W imieniu wicemarszałka Marka Olbrysia kwiaty składa Juliusz Jakimowicz
Foto:
Foto: Przedstawiciele służb mundurowych
Foto:
Foto: Harcerze
Foto:
Foto:
Foto: Komendant Hufca ZHP hm Wiesław Domański (na wózku) i Ojciec Jan Bońkowski, druh Huragan
Foto: Agata Domańska, Martyna Łuba, druhna i komendant Hufca ZHP hm Wiesław Domański
Foto: Patryk Rogowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę