Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Prezydent wraca z wyższą podwyżką opłat za śmieci

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży

Dwa miesiące po odrzuceniu przez większość radnych prezydenckiego wniosku o podwyżkę opłat za śmieci temat ponownie ma wrócić na obrady Rady Miejskiej. Prezydent przesłał nowy wniosek. Proponowane ceny są jeszcze wyższe niż przedstawiał w lutym, przy czym podwyżka w większym stopniu – znowu - miałaby dotyczyć mieszkańców blokowisk niż domków jednorodzinnych. Z wyliczeń miejskich urzędników wynika, że do końca 2021 roku mieszkańcy blokowisk mieliby nadpłacić ponad koszty niemal 2 miliony złotych, a ci z domków jednorodzinnych niedopłacić do kosztów prawie 1,7 mln zł.

przedstawione przez miejskich urzędników kalkulacje opłat za śmieci wskazujące, że mieszkańcy blokowisk do systemu mają dopłacać coraz więcej
przedstawione przez miejskich urzędników kalkulacje opłat za śmieci wskazujące, że mieszkańcy blokowisk do systemu mają dopłacać coraz więcej

W grudniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski sam (jednoosobowo) zdecydował o podniesieniu o 40% opłaty za tzw. komunalne odpady zmieszane przywożone na miejskie wysypisko śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Tym samym opłaty te stały się najwyższe w północno-wschodniej Polsce. Podwyżka „na bramie” wysypiska w Czartorii weszła w życie od 1 marca determinując podwyżkę opłat dla mieszkańców. Okoliczne gminy, które także zmuszone są do wysyłania swoich śmieci komunalnych do Czartorii, już podniosły opłaty. Radni Łomży podczas sesji w lutym większością 11 „za” do 12 „przeciw” odrzucili prezydencką propozycję podwyżek opłat. 

Wyższe propozycje cen śmieci
W lutym prezydent proponował podwyżkę, która przekraczała 20%, a teraz podwyżki mają być jeszcze wyższe – ponad 25% w blokach i niespełna 23% w domkach jednorodzonych.
W przypadku śmieci segregowanych mieszkający samotnie łomżanie w blokach płaciliby już po 19 zł (dziś jest 15 zł), a w domkach jednorodzinnych po 29 zł (dziś 24 zł) miesięcznie. Wszystkie większe gospodarstwa domowe za śmieci posegregowane płacić miałyby po 30 zł w blokach (dziś jest to 24 zł) i 48 zł w domkach (dziś 39 zł) miesięcznie. 
Jeśli śmieci nie byłyby segregowane opłaty wynosiłyby odpowiednio 60 zł w blokach i 100 zł w domkach miesięcznie.  
W stosunku do propozycji z lutego nowe opłaty są o 1 zł wyższe w przypadku wszystkich gospodarstw segregujących śmieci w blokach i w przypadku „większych” gospodarstw w domkach.     

Blokowiska dopłacą więcej
Taka propozycja cen sprawia, że mieszkańcy blokowisk, którzy od kilku lat – według wyliczeń miejskich urzędników – po kilkaset tysięcy złotych rocznie wpłacają do systemy więcej niż wynoszą ich koszty, aby mieszkańcy domków jednorodzinnych mogli płacić mniej niż wynoszą ich koszty, teraz mieliby dopłacać jeszcze więcej. Z zaprezentowanych przy prezydenckim wniosku wyliczeń wynika, przez niespełna trzy lata mieszkańcy blokowisk mieliby nadpłacić ponad koszty systemu niemal 2 miliony złotych, a z ci domków jednorodzinnych niedopłacić do kosztów prawie 1,7 mln zł. Co ważne z roku na rok ta różnica miałaby się zwiększać. W 2021 roku „dopłata” blokowisk do systemu przekroczyłaby już milion złotych rocznie, a niedopłata na domkach jednorodzinnych wyniosłaby wówczas już blisko 900 tysięcy złotych. 

Mieszkańcy blokowisk, których w Łomży jest ponad cztery razy więcej niż mieszkańców domków jednorodzinnych, do kosztów systemu śmieciowego dopłacają więcej odkąd władzę w mieście przejął prezydent Mariusz Chrzanowski. W poprzedniej kadencji samorządu przeforsował w Radzie Miasta dwie podwyżki opłat za śmieci. W ich wyniku opłaty za śmieci posegregowane na osiedlach domków jednorodzonych wzrosły o 50%, a w blokowiskach o ponad 60%. W przypadku opłat za śmieci niesegregowane podwyżki w domkach wyniosły 66%, a w blokach 75%.

Samotni ponoszą największe koszty
Najwięcej na prezydenckiej polityce śmieciowej tracą mieszkający samotnie mieszkańcy blokowisk. Jeśli przedstawiona teraz przez prezydenta podwyżka wejdzie w życie, to będzie oznaczało, że ich opłaty w ciągu czterech lat zdrożeją o ponad 110%. W domkach jednorodzinnych podwyżka dla gospodarujących samotnie w tym samym czasie wyniosłaby „tylko” 81%.

Oto jak na przestrzeni lat kształtowały się ceny śmieci w Łomży:
(Pierwsza podawana cena (w nawiasie) jest z czasów zanim prezydent Chrzanowski objął rządy w ratuszu, a ostatnia – pogrubiona - to propozycja jaką prezydent przedstawił radnym)
Zabudowa jednorodzinna – w sumie ok. 4,1 tysiąca gospodarstw
Gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób:
Odpady niesegregowane
(35 zł) - 41 zł - 58 zł – 100 zł (wzrost o 185%)
Odpady segregowane
(26 zł) - 31 zł - 39 zł – 48 zł (wzrost 85%)
Gospodarstwa jednoosobowe odpady segregowane
(16 zł) - 19 zł - 24 zł – 29 zł (wzrost 81%)

Zabudowa wielorodzinna (bloki) około 17,9 tys. mieszkań (gospodarstw)
Gospodarstwa składające się z 2 i więcej osób:
Odpady niesegregowane
(20 zł) - 24 zł - 35 zł – 60 zł (wzrost o 200%)
Odpady segregowane
(15 zł) - 18 zł - 24 zł – 30 zł (wzrost o 100%)
Gospodarstwa jednoosobowe odpady segregowane
(9 zł) - 11 zł - 15 zł – 19 zł (wzrost o 111%)

zobacz: Niesprawiedliwe opłaty

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę