Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Podwyżka ciepła w Łomży aż o 24%?

- Według informacji przedstawionej przez prezesa zarządu (MPEC Radosława Żegalskiego - dop. red.) taryfa, która miała obowiązywać w Łomży od 1 stycznia 2019 roku do tej pory jest procedowana w URE. Z założeń w tej taryfie wynika, że podwyżka cen ciepła sięga 24% - mówił podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej radny Wojciech Michalak, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej apelując do prezydenta, aby nie pobierał dywidendy z wysokiego ubiegłorocznego zysku MPEC, bo to może skutkować kolejną podwyżką za ciepło w przyszłym roku.

Przypomnijmy, ubiegłoroczny zysk MPEC wyniósł 2 mln 138 tys. 175 zł brutto. To najlepszy wynik miejskiej spółki od 2014 roku i to pomimo faktu, że znacząco zdrożał węgiel wykorzystywany do produkcji ciepła, a ze względu na łagodną zimę przychody ze sprzedaży ciepła były niższe niż w 2017 roku. 

O tym, że mieszkańców czeka podwyżka opłat za ciepło pogłoski były już od kilku miesięcy. W ubiegłym tygodniu prezes MPEC Radosław Żegalski zapowiedział – według przekazu Urzędu Miejskiego - że „będzie wprowadzona w najbliższej przyszłości znacznie wyższa taryfa niż ta, którą w tej chwili mamy”. (zobacz: Prezes MPEC zapowiada „znacznie wyższą” cenę ciepła)

Wczoraj podczas sesji Rady Miasta jednym z punktów obrad była „Analiza funkcjonowania MPEC oraz stan realizacji planu zaopatrzenia miasta w ciepło”. Nad tematem radni się nie rozwodzili, ale apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego skierował radny Wojciech Michalak, który jest także prezesem Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – największego odbiorcy ciepła produkowanego przez MPEC.
- Według informacji przedstawionej przez prezesa zarządu (MPEC Radosława Żegalskiego - dop. red.) taryfa, która miała obowiązywać w Łomży od 1 stycznia 2019 roku do tej pory jest procedowana w URE (Urząd Regulacji Energetyki – dop. red.). Z złażeń w tej taryfie wynika, że podwyżka cen ciepła sięga 24% - mówił Michalak.
Prezes ŁSM przedstawiając własne, ogólne wyliczenia szacował, że wobec braku zatwierdzenia dotychczas tej taryfy przez Urząd Regulacji Energetyki, strata miejskiej spółki po pierwszym kwartale roku może być już na poziomie ok. 2,5 mln zł. Jak przekonywał strata spółki w tym roku będzie rzutowała na taryfikator (cennik – dop. red.) na rok 2020, „a co za tym idzie będzie to związane ze wzrostem kosztów ciepła” - mówił Michalak. 
W imieniu radnych z klubu Przyjazna Łomża apelował, aby prezydent Mariusz Chrzanowski, obradujący jako zgromadzenie wspólników MPEC, pozostawił cały zysk z 2018 roku w spółce, „aby nie musiała finansować swojej bieżącej dzielności z kredytu”. Przekonywał, że zgodnie z obowiązującym prawem koszty takiego kredytu miałyby wpływ na kolejną podwyżkę opłat za ciepło dla zdecydowanej większości mieszkańców Łomży.

Prezydent Chrzanowski nie zdementował informacji o wnioskowanej przez MPEC wysokiej 24% podwyżce cen ciepła. Odnosząc się do apelu radnego Michalaka, mówił, że nie podejmował jeszcze decyzji jak podzielić wysoki ubiegłoroczny zysk MPEC-u. Na pewno część z niego trafi na wypłatę nagród dla załogi spółki.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę