Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Brama garażowa odbija – jak rozwiązać problem?

Każda brama garażowa powinna być w pełni niezawodna i dobrze służyć każdemu użytkownikowi. Niestety nawet najlepsza brama zawsze będzie podatna na mniejsze lub większe awarie, które mogą utrudnić – lub nawet uniemożliwić – jej użytkowanie. Jedną z dość często występujących usterek jest odbijanie bramy garażowej.

Brama garażowa wraca do pozycji wyjściowej

Zdarza się, że brama garażowa z automatycznym napędem zaczyna „odbijać”, czyli przerywa swój proces zamykania i ponownie wraca do pozycji otwartej. Z oczywistych względów jest to sytuacja wyjątkowo niekomfortowa, narażająca bowiem bezpieczeństwo zarówno garażowanego samochodu, jak i znajdujących się w garażu przedmiotów. Co zrobić w takiej sytuacji?

Z niektórymi, drobnymi usterkami, każdy użytkownik może próbować poradzić sobie sam, jednak poważniejsze awarie będą już wymagały uwagi wykwalifikowanego fachowca. Nie polecamy zbyt dużej ingerencji w mechanizm bramy osobom, które nie posiadają wiedzy na temat jej funkcjonowania, czy też nie posiadają ogólnych umiejętności technicznych.

Zwiększenie siły przeciążenia napędu

Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu odbijania bramy jest zwiększenie siły przeciążenia napędu. Jeżeli mechanizm bramy będzie np. nieco zniekształcony w obrębie prowadnic, mechanizm może interpretować występujące opory jako przeszkodę i automatycznie przerywać zamykanie bramy. Zwiększenie siły przeciążenia daje szansę na częściowe rozwiązanie tego problemu.

Należy jednak pamiętać, że zwiększenie niniejszego parametru nie eliminuje źródła problemu. Brama garażowa powinna być w takiej sytuacji obejrzana przez specjalistę, a ewentualne usterki winny zostać jak najszybciej wyeliminowane. Zaniedbanie tego elementu przyczyni się do pogłębienia defektu i przyspieszy zużycie mechanizmu. Nie warto z tym zwlekać.

Prowadnice – ocena ich stanu

To właśnie prowadnice mogą być źródłem problemu z odbijaniem bramy, choć przyczyną nie musi być ich zniekształcenie. Przede wszystkim w prowadnicach intensywnie zbiera się bród, należy więc bardzo dokładnie je wyczyścić – także przy pomocy detergentu. Brud może hamować napęd i generować jego przeciążenie.

Należy też dokładnie sprawdzić, czy jakiś obiekt nie przedostał się do środka prowadnic i nie blokuje drogi rolkom. W takiej sytuacji wystarczy dany obiekt wyciągnąć, aby rozwiązać problem z odbijającą bramą.

Naciąg sprężyn – możesz zrobić to samemu

Za to, w jaki sposób pracuje Twoja brama garażowa, w dużej mierze odpowiedzialne są zainstalowane do napędu sprężyny (najczęściej sprężyny skrętne). Jeżeli będą zbyt poluzowane, napęd będzie działał bardziej opornie, co może wywoływać problemy z zamknięciem bramy i jej ostatecznym „odbijaniem”.

Porównując instrukcję bramy wraz z układem sprężyn (charakterystyczne, ciemniejsze oznaczenia na ich powierzchni), będzie wiedział, czy sprężyna jest odpowiednio mocno naciągnięta. Jeżeli jest poluzowana, istnieje możliwość jej ręcznej korekty – np. przy pomocy specjalnego pręta. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, bowiem zbyt mocne naciągnięcie sprężyny może spowodować jej pęknięcie!

Przeprogramowanie napędu

Napęd bramy jest programowalny i to w dużej mierze od niego zależy poprawne otwieranie i zamykanie wrót. Jeżeli z jakiegoś powodu dystans, jaki ma pokonać skrzydło bramy garażowej, jest zaprogramowany jako zbyt długi, brama będzie wracała do swojej pozycji wyjściowej. Może być to spowodowane np. długim czasem użytkowania bramy i nawet niewielkim odkształceniem się niektórych elementów mechanizmu.

Każdy napęd programuje się w nieco inny sposób, jednak sposób jego przeprogramowania powinien znaleźć się w instrukcji obsługi. Bramy garażowe mogą być w ten sposób zaprogramowane nawet przez użytkownika, bez jakiejkolwiek potrzeby wzywania fachowca czy serwisanta.

Nasmarowanie wszystkich ruchomych elementów!

Spróbuj także dokładnie nasmarować wszystkie ruchome elementy swojej bramy (oprócz elementów plastikowych), takich jak np. sprężyny skrętne, czy też rolki. Może być to powodem zwiększenia oporu pracy całej bramy, a tym samym zbyt dużym przeciążeniem mechanizmu. Pamiętaj tylko, by wcześniej sprawdzić w instrukcji obsługi, w jaki sposób producent bramy zaleca jej konserwację.

Zamykaj bramę ręcznie do czasu przyjazdu fachowca

Jeżeli powyższe, typowe sposoby na rozwiązanie niniejszego problemu nie przyniosły skutku, pozostaje Ci wezwać fachowca. Do czasu jego przyjazdu brama garażowa może być otwierana i zamykana ręcznie. Aby było to możliwe, należy bramę wysprzęglić z napędu, co najczęściej odbywa się poprzez pociągnięcie odpowiedniej linki wewnątrz garażu.

Miej rękę na pulsie

Pamiętaj też, by nie bagatelizować pierwszych objawów potencjalnej awarii wrót. Jeżeli z jakiegoś powodu brama garażowa przestaje pracować tak, jak powinna, być może najwyższa pora poprosić o interwencję wykwalifikowanego fachowca, który dokona jej precyzyjnego przeglądu i ewentualnej wymiany podstawowych elementów. Zaniedbanie może w tym przypadku prowadzić do poważniejszego uszkodzenia bramy i narazić Cię na jeszcze większe koszty związane z jej naprawą!

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę