Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zmarł ksiądz prałat Henryk Gołaszewski

Główne zdjęcie
Ksiądz Prałat dr Henryk Gołaszewski

Dziś, w wieku 86 lat, zmarł ksiądz prałat dr Henryk Gołaszewski. W kapłaństwie przeżył 62 lata. Był m.in. oficjałem Sądu Biskupiego, proboszczem parafii katedralnej w Łomży i proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w czwartek.

Ks. Henryk Gołaszewski urodził się 9.08.1933 w miejscowości Wdziękoń I na terenie parafii  Zambrów. W 1957 roku z rąk księdza biskupa Czesława Falkowskiego przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę kapłańską jako wikariusz w Jelonkach. W kolejnym roku podjął studia prawa kanonicznego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1961 roku zdobył tytuł magistra, a trzy lata później doktora prawa kanonicznego. Jako wikariusz był przenoszony do Myszyńca, a później do Łomży. Był korespondentem biura prasowego Sekretariatu Episkopatu Polski; diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży pozaszkolnej, a od 1970 notariuszem kurii i sądu biskupiego. W latach 1972-1979 był skarbnikiem kurii i prokuratorem mensy biskupiej. W 1975 został wiceoficjałem sądu biskupiego, a w 1986 oficjał sądu biskupiego dla I inst. Sądu Biskupiego w Łomży i II inst. Sądu Arcyb. w Białymstoku – apelacyjnego.
W latach 1986 - 1998 ks. Henryk Gołaszewski był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Łomży i dziekanem dekanatu Łomża. W 1994 został podniesiony do godności prałata honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1998 - 2004 był proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie i dziekanem dekanatu Zambrów, po czym przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. Zmarł 26 marca 2019 roku w wieku 86 lat, w kapłaństwie przezywszy 62 lata.

- Księdza Prałata Henryka Gołaszewskiego zapamiętałem jako człowieka dwóch cech: jako człowieka o wykształceniu prawniczym, lubiącego ład, porządek (szczególnie w odniesieniu do prowadzenia kancelarii, redagowania dokumentów), ale także jako człowieka o ogromnym poczuciu humoru – wspomina ksiądz Jan Krupka, rzecznik Kurii Diecezji Łomżyńskiej. - Poznałem go wtedy, kiedy byłem alumnem seminarium w Łomży, zaś ksiądz Henryk był oficjałem naszego Sądu Biskupiego, a potem proboszczem parafii katedralnej. Jako kierujący pracami sądowymi, miał z klerykami zajęcia na temat funkcjonowania sądu diecezjalnego oraz tego, w jaki sposób powinny być przygotowywane różne pisma, dokumenty kierowane do sądu, przede wszystkim, w sprawach małżeńskich. Później został proboszczem, a my jako klerycy uczestniczyliśmy w liturgii w katedrze, gdzie także z nim się spotykaliśmy. Tak, jak wcześniej w czasie zajęć dla studentów, tak i tu, kiedy pełnił posługę proboszczowską, był zawsze człowiekiem o radosnym usposobieniu, wnoszącym dużo optymizmu do spotkań i wspólnych rozmów.

Ksiądz  Artur Szurawski, Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Łomży informując o śmierci ks. prał. Henryka Gołaszewskiego zapowiada, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 28 marca. O godz. 10.30 wystawienie trumny z ciałem śp. Księdza Prałata Henryka Gołaszewskiego w Katedrze Łomżyńskiej. O godz. 12.00 (Katedra Łomżyńska) Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Tadeusza Bronakowskiego z udziałem Biskupa Seniora Diecezji Łomżyńskiej Stanisława Stefanka. Po niej ciało śp. Księdza dra Prałata Henryka Gołaszewskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Łomży.

- Śp. Księdza Prałata Henryka Gołaszewskiego polecamy Miłosierdziu Bożemu i  prosimy kapłanów oraz wiernych o udział w uroczystości pogrzebowej, a także o modlitwę w Jego intencji. „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...” - napisał ks. Artur Szurawski, Kanclerz Kurii.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę