Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

Fałszywa pracownica MOPS ukradła kilka tysięcy

Główne zdjęcie
fot. KMP Łomża

Wczoraj rano do jednego z mieszkań w Łomży zapukała kobieta i podając się za pracownika socjalnego, pod pozorem konieczności wpłaty 500 zł w celu uzyskania 1000 zł zasiłku z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – wyłudziła pieniądze od 89-letniej mieszkanki miasta. - Wpuszczona do domu oszustka wyrażała troskę o stan zdrowia starszej kobiety i dopytywała o jej leczenie – wszystko po to, aby uśpić czujność starszej kobiety. Gdy seniorka wyjmowała pieniądze, kobieta chodziła po jej mieszkaniu, obserwując dokładnie gdzie odkłada kopertę z pieniędzmi, a gdy nadarzyła się okazja, zabrała ją i wyszła mówiąc, że za chwilę wróci, ale już nie wróciła… - opisuje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży.

Wizyta oszustki, która podała się za pracownicę opieki społecznej zakończyła się dla starszej pani utratą kilku tysięcy złotych. Policjanci  szukają oszustki i ostrzegają innych zalecając ostrożność, za każdym razem, gdy ktoś obcy zapuka do drzwi i „zaoferuje” pomoc w sprawach finansowych.
- Oszustami bez żadnych skrupułów wykorzystują każdą okazję, aby zdobyć pieniądze – podkreśla Szlesińska. - Podają się np. za „handlowca”, „pracownika wodociągów”, czy jak w tym przypadku za „pracownika socjalnego”. Proszą najczęściej o rozmienienie pieniędzy, okazanie miejsca przechowywania cennych rzeczy czy też oferują „pomoc” dotyczącą załatwienia spraw finansowych. Wpuszczeni do mieszkania, poprzez rozmowę i pozorną troskę o stan zdrowia seniorów, doprowadzają do tego, aby starsze osoby ujawniły miejsce przechowywania oszczędności. Policjanci zalecają ostrożność przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś ważną sprawę.

Podkreślają, że pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej można łatwo zweryfikować, ponieważ mają przy sobie legitymację służbową ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, numerem legitymacji, pieczęcią i podpisem osoby wystawiającej ten dokument. O okazanie legitymacji służbowej wystarczy poprosić.  Informację o pracowniku socjalnym można też zweryfikować kontaktując się bezpośrednio z ośrodkiem pomocy społecznej. 

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę