Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@
Co ujrzymy w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości? Co oferuje Muzeum Bambrów Poznańskich? Przekonamy się o tym odwiedzając Poznań.

Najciekawsze Muzea w Poznaniu - poznaj 10 miejsc wartych uwagi

Poznań to miasto, w którym spotykają się historia i nowoczesność. Ślady minionych czasów odnajdziemy w tutejszych muzeach. Oto krótki przewodnik po najbardziej wartościowych kolekcjach i ekscytujących eksponatach.

Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Instrumentów Muzycznych? To tylko nieliczne propozycje spędzenia wolnego czasu w Poznaniu. Jakie jeszcze muzeum warto zobaczyć i kiedy najlepiej się do niego udać?

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu istnieje od 1857 roku. To jedno z największych i najstarszych muzeów w Polsce. W jego starej części mieszczą się średniowieczne zabytki. Nowa część, która powstała w 2001 roku, prezentuje dzieła sztuki powstałe w epoce oświecenia, romantyzmu czy ekspresjonizmu. Jednym z ważniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Poznaniu jest obraz Claude'a Moneta – "Plaża w Pourville". Natkniemy się tutaj także na “Madonnę z dzieciątkiem i barankiem” autorstwa Quentina Massysa.

Muzeum prowadzi lekcje muzealne dla dzieci, w tym z warsztatem plastycznym. Wcześniej jednak należy zgłosić swój udział w zajęciach. Organizowane są również czasowe wystawy tematyczne. Budynek dostosowany jest do osób niepełnosprawnych, natomiast przed gmachem muzeum znajduje się duży parking.

Muzeum mieści się przy Al. Marcinkowskiego 9. Czynne jest od wtorku do niedzieli (wtorek - czwartek 9:00-15:00, piątek 12:00-21:00, sobota i niedziela 11:00-18:00). Za wstęp zapłacimy: 12 zł (bilet normalny), 8 zł (bilet ulgowy) i 1 zł (uczniowie i studenci od 7 do 26 roku życia). W soboty natomiast do muzeum wejdziemy za darmo.

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Rozrastające się Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada wiele oddziałów. Jeden z nich to Muzeum Instrumentów Muzycznych. Poszczególne okresy w historii muzyki zostały przedstawione w kontekście charakterystycznych instrumentów. Motyw przewodni stanowi muzyka polska z uwzględnieniem elementów poznańskich. Muzeum założył Zdzisław Szulc.

Kolekcja gromadzi około 2,5 tysiąca zabytków z różnych epok. Pochodzące z kilku kontynentów eksponaty dzielą się na 4 grupy: europejskie instrumenty profesjonalne, europejskie instrumenty ludowe, instrumenty pozaeuropejskie, a także muzykalia. Muzeum znajdziemy przy ulicy Stary Rynek 45.

Muzeum Archeologiczne

Dla miłośników wykopalisk prawdziwą gratką okaże się Muzeum Archeologiczne. Założone w 1857 roku jako Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, wielokrotnie zmieniało swoją nazwę. Gromadzi zabytki archeologiczne pozyskane w darze lub w wyniku prac wykopaliskowych. Na terenie muzeum znajdują się wystawy stałe (np. Śmierć i życie w Starożytnym Egipcie) oraz tymczasowe (np. Archeologia Gniezna).

Muzeum Archeologiczne prowadzi lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, a także liczne imprezy edukacyjne. Istnieje możliwość zorganizowania w muzeum przyjęcia urodzinowego w formie zajęć historycznych dla dzieci.

Gmach muzeum mieści się przy ul. Wodnej 27 – Pałac Górków i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ekspozycja możemy obejrzeć od wtorku do niedzieli, w godzinach: 9:00-16:00 (wtorek-czwartek), 10:00-17:00 (piątek-sobota) i 12:00-16:00 (niedziela). Ulgowy bilet wstępu kosztuje 4 zł, normalny 8 zł, rodzinny (dwoje dorosłych i maksymalnie 6 dzieci) 20 zł. W niedziele bez handlu za wstęp zapłacimy o połowę mniej.

Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum Sztuk Użytkowych stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zajmuje powierzchnię prawie 1 500 m², na których prezentowana jest sztuka użytkowa od średniowiecza aż do współczesności. Kolekcja muzeum gromadzi m.in.: meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuterię, tkaniny, stroje i liczne dodatki. Przestrzeń znajdująca się na parterze została poświęcona wyłącznie Przemysłowi II, ze względu na lokalizację muzeum (znajduje się ono na Górze Przemysła 1).

W gmachu odbywają się lekcje muzealne. Oprócz wystaw stałych dostępne są także ekspozycje tymczasowe. Przy niektórych eksponatach czy wystawach znajdziemy specjalny kod, który możemy zeskanować przy pomocy telefonu. Wcześniej jednak należy pobrać specjalną aplikację mobilną. W ten sposób uzyskamy dostęp do ciekawych filmów oraz zagadek związanych z tematem ekspozycji.

W muzeum znajduje się sklepik, w którym zwiedzający mogą nabyć niepowtarzalne pamiątki. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, przy czym od wtorku do czwartku w godzinach 9:00-15:00, w piątek od 12:00 do 21:00, a w weekend od 11:00 do 18:00. We wtorki wstęp do obiektu jest darmowy. W pozostałe dni za bilet zapłacimy: 12 zł (bilet normalny), 8 zł (bilet ulgowy), 200 zł (bilet grupowy).

Muzeum Historii Miasta Poznania

Osoby znajdujące się na poznańskim rynku nie powinny przejść obojętnie obok Muzeum Historii Miasta Poznania. Mieści się ono w ratuszu, na wieży którego umieszczone są słynne trykające się koziołki. To właśnie tutaj możemy zanurzyć się w przeszłość tej ważnej części wielkopolski.

Muzeum Historii Miasta Poznania ukazuje dzieje miasta od XIII wieku, aż do roku 1954. W gmachu budynku ujrzymy sylwetki osób zamieszkujących w owych czasach teren miasta oraz przedmioty codziennego użytku. Prezentowane w muzeum wystawy dotyczą również pamiątek z okresu powstania Poznania, dokumentów i portretów osób związanych z jego historią. Ważną częścią stałej ekspozycji są aparaty fotograficzne, kolekcja przedmiotów związanych z działalnością Bractw Strzeleckich zwanych Kurkowymi, a wśród nich klejnoty królewskie oraz rycerskie, odznaki, krzyże i tarcze strzeleckie zdobione malowidłami.

Muzeum znajduje się pod adresem Stary Rynek 1 i otwarte jest przez 6 dni w tygodniu (wtorek - niedziela). Czynne jest w godzinach 9:00-15:00 (wtorek - czwartek), 12:00-21:00 (piątek), 11:00-18:00 (weekend). Bilety wstępu kosztują: 7 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy) i 1 zł (bilet dla osób uczących się od 7 do 26 roku życia). W soboty wstęp bezpłatny.

Muzeum Broni Pancernej

Na terenie dawnych koszar sołackich znajduje się Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. To miejsce, w którym znajdziemy czołgi, działa samobieżne czy samochody pancerne produkowane przez radziecką firmę Ził-111.

Muzeum Broni Pancernej to jeden z oddziałów Muzeum Wojska Polskiego. Obiekt znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego 84 i dostępny jest dla zwiedzających w środy (10:00-17:00), czwartki (10:00-16:00), piątki, soboty i niedziele (10:00-16:00). Cena biletu normalnego to 15 zł, ulgowego - 8 zł, a grupowego - 4 zł. We czwartek do muzeum wejdziemy za darmo.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości składa się z 5 oddziałów. Każdy z nich nawiązuje do czasów od zaboru pruskiego aż po zwycięskie powstanie wielkopolskie. W muzeum dostępne są wystawy stałe i ruchome. Popularnością cieszą się spacery historyczne po stokach Cytadeli Poznańskiej. Podczas nich nie tylko poznamy historię związaną z miastem, ale również możemy oddać hołd poległym powstańcom.

Poznańskie muzeum organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży oraz ferie zimowe. Pracownicy galerii prowadzą edukację najmłodszych. W ramach niej organizują specjalne oprowadzania z przewodnikiem.

Muzeum mieści się przy ulicy Stary Rynek 3 i jest dostępne od wtorku do niedzieli (wtorek-sobota 10:00-17:00, niedziela 10:00-16:00). Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 12 zł.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Stary Rynek 84 to miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez miłośników literatury, ale i historii. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza stanowi muzeum bibliograficzne poświęcone pisarzowi. Wewnątrz budynku odnajdziemy korespondencję artysty, zdjęcia, medale, pamiątki, dzieła sztuki inspirowane twórczością Sienkiewicza i wiele innych. Uwagę zwiedzających przyciąga zwłaszcza odlew maski pośmiertnej i dłoni pisarza.

Muzeum prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i chętnie współpracuje ze szkołami.

Dla odwiedzających dostępne są wystawy stałe i tymczasowe adresowane do zróżnicowanego odbiorcy. Miejsce poświęcone pamięci Henryka Sienkiewicza odwiedzimy od wtorku do soboty w godzinach 9:00-17:00 (w sobotę 9:00-16:00). Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy 2 zł, promocyjny 1 zł, z ofertą specjalną 1 zł, z przewodnikiem 50 zł. W sobotę wstęp wolny.

Muzeum Bambrów Poznańskich

W XVIII wieku na teren dzisiejszego Poznania przybyli osadnicy z Bambergu. Aby ich upamiętnić, powstało Muzeum Bambrów Poznańskich. Tutaj zapoznamy się z historią ludu oraz kulturą wsi wielkopolskiej. Pierwsze piętro muzeum to odwzorowanie wsi podpoznańskiej z przełomu XIX i XX wieku, gdzie znajdziemy stroje bamberek, narzędzia codziennego użytku czy pamiątki rodów Bambrów, takie jak czepek chrzcielny z przełomu XVII i XVIII wieku.

Liczne mapy, wywiady, archiwalia czy opisy wsi znajdujące się w muzeum pozwalają na bliższe poznanie kultury Bambrów. W muzeum znajduje się siedziba Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Muzeum dostosowane jest do osób niepełnosprawnych. Zwiedzający mogą wejść do muzeum w piątki i soboty od godziny 10:00 do 14:00. Wstęp wolny.

Muzeum Uniwersytetu Medycznego

Muzeum na Uniwersytecie Medycznym powstało z inicjatywy pierwszego dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego profesora Adama Wrzoska, kierownika Katedry i Zakładu Historii i Filozofii Medycyny UP. W budynku mieszczą się eksponaty związane z historią poznańskiej uczelni medycznej oraz rozwojem medycyny i farmacji. W gmachu przy ulicy Bukowskiej 70 zobaczymy również malarstwo, rzeźbę czy fotografię.

Wystawy stałe Muzeum Uniwersytetu Medycznego to niegdysiejsze składowiska obiektów otrzymanych od klinik, katedr czy zakładów. Istnieje możliwość obejrzenia wystaw w ramach lekcji muzealnej dla dzieci czy indywidualnego wejścia. Obiekt dla zainteresowanych otwarty jest od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 15:00, zwiedzanie natomiast odbywa się bezpłatnie.

Nocleg w Poznaniu - gdzie zatrzymać się na noc w stolicy Wielkopolski?

W Poznaniu warto zwrócić uwagę nie tylko na muzea, lecz również na pomniki czy kościoły. W tym celu dobrze pozostać w mieście na dłużej. Gdzie najlepiej się zatrzymać? Travelist.pl proponuje czterogwiazdkowy hotel Don Prestige Residence, który usytuowany jest w samym centrum miasta,w odległości zaledwie 2 km od dworca głównego.

Wytchnienie i odpoczynek po całodniowym zwiedzaniu miasta zapewni również Ilonn Hotel. To usytuowany z dala od centrum, a jednocześnie dobrze skomunikowany, budynek o wysokim standardzie. Profesjonalna obsługa chętnie podpowie, co jeszcze warto odwiedzić w Poznaniu.

Trzygwiazdkowy Hotel ForZa powstał na fundamentach ponad stuletniego schronu. Posiada atrakcyjną lokalizację i mieści się przy głównych szlakach komunikacyjnych Poznania. Z łatwością dotrzemy tutaj komunikacją miejską. ForZa to doskonałe miejsce dla tych, którzy zechcą wczuć się w klimat miasta.

tekst płatny

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę