Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Dworzec autobusowy w Łomży bez... dworca?

Główne zdjęcie
wizualizacja nowego dworca w Łomży

Od roku formalnie trwa budowa centrum przesiadkowo-komunikacyjnego przy ul. Dworcowej, ul. Sikorskiego i Al. Legionów, czyli nowego dworca autobusowego w Łomży. Póki co na prace wydano blisko 5 mln zł, ale nie wyszły one poza etap podziemny. Brakuje tego co najważniejsze – zadaszonych peronów i budynku dworca, czyli także tego co będzie najdroższe. Według cen ofert z grudnia ubiegłego roku na dokończenie inwestycji potrzeba było jeszcze ponad 10 mln zł. Teraz ratusz ogłosił, że do wydania w tym roku na to zadanie ma około 1/3 tej kwoty i szuka wykonawców reszty inwestycji, ale póki co bez samego budynku dworca.

Na przełomie 2017 i 2018 roku władze miasta sprzedały „stary dworzec” za blisko 5 mln zł netto. Pierwotnie zakładano, że sprzedając niemal hektarową działkę w samym centrum miasta – u zbiegu ulic Alei Legionów z gen. Władysława Sikorskiego, uzyskamy pieniądze na budowę nowego, mniejszego, ale o wiele bardziej funkcjonalnego dworca niż ten stary. Ma on zająć jedynie stary wjazd na „stary dworzec” i skwer, który oddzielał go od wiaty targowej. Nowy dworzec autobusowy w Łomży miał być oddany na „gwiazdkę” ubiegłego roku roku, ale szybko okazało się, że zarówno niska koszty jak i szybki termin realizacji, nie są realne. Szukając oszczędność władze miasta rozbiły realizację „centrum przesiadkowo-komunikacyjnego” na szereg małych zadań. W ubiegłym roku zlecono prac za blisko 5 mln zł. Ostatnim z nich było wylanie fundamentów pod przyszłą konstrukcję stalową dworca. 
Teraz już tylko brakuje głównych obiektów dworcowych – samego budynku dworca i peronów. Ratusz ogłosił nowy przetarg, ale jedynie w zakresie wykonania i montażu konstrukcji stalowej budynku dworca i peronów wraz z szklanym zadaszeniem, oraz nawierzchni dworca z kostki betonowej. Dotychczas planowano, że będzie to asfalt. - Zmiana nawierzchni na terenie Centrum Przesiadkowo - Komunikacyjnego wynika z optymalizacji kosztów inwestycji w świetle cen zaproponowanych w przetargu na wykonanie nawierzchni bitumicznych oraz cen rynkowych na wykonanie nawierzchni z betonowej kostki brukowej – informuje Łukasz Czech z ratusza przyznając, że poszukiwane są oszczędności na tej inwestycji.
Zgodnie z terminami w przetargu nawierzchnia bukowa przyszłego dworca autobusowego miałby zostać ułożona do końca lipca, a konstrukcja peronów do końca listopada 2019 roku. Firmy zainteresowane zleceniem na te prace swoje oferty mają przygotować do marca.  

Dworzec będzie później
W ogłoszonym przetargu nie ma zadania związanego z budową i wyposażeniem nowego budynku dworca, w którym miałby być np. kasy biletowe czy poczekalnia dla pasażerów. Ratusz zapewnia, że nie oznacza to, iż z tej części inwestycji zrezygnowano. Oddzielny przetarg miałby zostać ogłoszony w marcu, czyli już po poznaniu ofert cenowy na perony i nawierzchnię. 
Okazuje się, że cena jest tu kluczowa. Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu planem zamówień publicznych na ten rok, władze miasta na dokończenie dworca zamierzają wydać 3,7 mln zł. To około 1/3 kwoty jaka wynikała z ofert zbieranych od przedsiębiorców w grudniu ubiegłego roku.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę