Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Pracowałeś za granicą w 2018? Sprawdź, czy i co musisz rozliczyć w PIT 2019

Zagraniczny pracodawca pobiera z wynagrodzenia dla polskiego pracownika zaliczki na podatek dochodowy. Oznacza to, że polski podatnik musi złożyć zeznanie w każdym z tych krajów, w którym uzyskiwał przychody. Czy może to być PIT przez internet? 2019 wprowadza ciekawe zmiany dotyczące unikania podwójnego opodatkowania oraz umożliwia składanie wielu deklaracji drogą elektroniczną. Przeczytaj, czy zawsze polski rezydent podatkowy, uzyskujący dochody zagraniczne, musi rozliczać je w krajach, z których one pochodzą?

Kim jest polski rezydent podatkowy – definicja

Polscy rezydenci podatkowi – osoby, które mają tzw. centrum interesów osobistych (rodzina, np. żona, dzieci) i gospodarczych (firma) na terenie Polski. Określenie to dotyczy także ludzi przebywających w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Rezydenci podatkowi mogą osiągać przychody jednocześnie z instytucji krajowych i zagranicznych.

Osoba o statusie rezydenta podatkowego wykazuje na zeznaniu PIT-36 takie źródła dochodu jak:

  • umowa cywilnoprawna,

  • stosunek pracy,

  • wynajem nieruchomości,

  • sprzedaż praw autorskich,

  • prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej za granicą.

PIT przez internet 2019 – jak rozliczyć dochody zagraniczne?

Zagraniczne zarobki należy rozliczyć na formularzu PIT-36. W tym właśnie zeznaniu znajdują się dwa miejsca, w których należy wykazać tego rodzaju dochody. Pierwsze to dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenie podatku do ustalenia stopy procentowej (przeliczana na złote). Pozycja ta znajduje się w części H. W tym miejscu należy wpisać kwotę wynagrodzenia rocznego w przeliczeniu na złotówki. W tym przypadku przeliczenie na PLN musi być zgodne z kursem NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania ostatniego wynagrodzenia.

Kolejne miejsce na wpisanie dochodów zagranicznych nazywa się: odliczony podatek. Tam trzeba wykazać kwotę podatku obliczonego z uwzględnieniem wszystkich przysługujących ulg oraz odliczeń. Tam również wpisuję się wybraną metodę uniknięcia podwójnego opodatkowania (jeśli przysługuje podatnikowi).

Tak wypełniony formularz PIT-36 można złożyć na dwa sposoby – zarówno jako papierowy dokument wysłany do urzędu pocztą, jak i złożony w nim osobiście. Druga metoda to wysłanie zeznania PIT przez internet 2019 bez wychodzenia z domu.

PIT przez internet 2019 – inne zeznania do wykazania przychodów zagranicznych

Przychody zagraniczne wykazuje się nie tylko na zeznaniu PIT-36, ale również na dokumentach:

  • PIT-39 – wypełniają go podatnicy, którzy sprzedali lub kupili papiery wartościowe albo akcje spółek notowanych na giełdach zagranicznych,

  • PIT-38 – w nim wykazują dochody zagraniczne osoby, które wybudowały, sprzedały albo kupiły nieruchomość za granicą,

  • PIT-36L – ten dokument wypełniają osoby, które prowadzą za granicą działalność gospodarczą i rozliczają ją na zasadach podatku liniowego.

Wszystkie powyższe deklaracje można złożyć w formie elektronicznej, czyli jako PIT przez internet 2019. To wygodna forma, szczególnie dla osób, które w czasie składania zeznań przebywają za granicą – nie musza na ten czas wracać do Polski, by osobiście w urzędzie złożyć deklarację.

Co to jest PIT-ZG i kiedy jest obowiązkowy?

Załącznik PIT-ZG to dokument, w którym wykazuje się wysokość wynagrodzenia uzyskanego za granicą w danym roku podatkowym. Kwotę tę należy wpisać w kolumnie B, znajdującej się w części C.1.

PIT-ZG trzeba dołączyć do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które:

  • są polskimi rezydentami pracującymi za granicą, otrzymującymi wynagrodzenie od polskiego pracodawcy np. środki otrzymane w ramach delegacji,

  • są obcokrajowcami zatrudnionymi w Polsce i uzyskują dochody od polskiego pracodawcy.

Uwaga! Każda operacja finansowa dotycząca przekazania wynagrodzenia, w której pośredniczy firma z zagranicy musi zostać rozliczona na załączniku PIT-ZG.

Zasady rozliczania zarobków zagranicznych

Pobieranie zaliczek przez zagranicznego pracodawcę z wynagrodzenia dla pracownika powoduje, że pracownik musi rozliczyć się z zarobków zagranicznych w danym kraju, w którym uzyskał przychody Takie zeznania musi złożyć w każdym urzędzie skarbowym kraju, w którym zarabiał. Polski pracownik nie będzie jednak traktowany w tym kraju jak miejscowy rezydent podatkowy, czyli podatnik, który rozlicza swoje wszystkie dochody w danym kraju.

Oznacza to, że Polak pracujący za granicą musi wykazać i rozliczyć się przed zagranicznym organem kraju, w którym pracował. Na takiej deklaracji wykazuje jedynie zarobki odpowiednie dla danego kraju, w którym pracował (a nie jedno zeznanie we wszystkich z tych urzędów). Co więcej, w Polsce musi również rozliczyć dochody uzyskane w ojczyźnie. Np. jeśli polski pracownik uzyskał przychody z 5 krajów, to w każdym z nich z osobna musi złożyć zeznanie dotyczące zarobków pochodzących z danego kraju.

W Polsce taką deklarację może złożyć zarówno jako papierowy dokument, jak i w formie elektronicznej, czyli jako PIT przez internet 2019. Zmiany w tej regule rozliczanie wprowadziła konwencja MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties) która ma zastosowanie dla rozliczeń na 2018 rok.

Konwencja MLI – rozwiązanie problemu podwójnego opodatkowania

Jest to umowa, która informuje podatnika, jak może uniknąć podwójnego opodatkowania w Polsce. Określa, w którym kraju podatnik musi opodatkować swoje źródła dochodu – w Polsce czy za granicą. Informuje także, kiedy to musi nastąpić. W konwekcji zawarte są także informacje odnoszące się do skali opodatkowania dla danego źródła dochodu.

 

Uniknąć podwójnego opodatkowania na dwa sposoby mogą osoby pracujące w krajach, które są stronami konwencji MLI (zwolnienie z progresją i odliczenie proporcjonalne).

 

>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT przez internet w 5 minut! <<<

obraz_1.jpg

 

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019 Artykuł został opracowany przy współpracy ze specjalistą ds. finansów Beatą Michoń

tekst płatny

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę