Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Mniej bezdomnych w łomżyńskiej noclegowni

Mimo minusowych temperatur i okresowych opadów śniegu, noclegownia i ogrzewalnia w Łomży nie przeżywają oblężenia potrzebujących dachu nad głową. Noclegownia została stworzona z myślą o bezdomnych, starych, samotnych i zniedołężniałych, którymi nie chce lub nie może zajmować się najbliższa rodzina. Obserwując wjazd na posesję i podwórko placówki przy ul. Dwornej 24 A widzi się, że liczba potrzebujących łóżka i ciepła wyraźnie zmalała, w porównaniu z latami poprzednimi. W tym tygodniu stycznia roku 2019 bezdomnych w noclegowni jest 3, z ogrzewalni skorzystało 6.

Łomżyńską noclegownię i ogrzewalnię prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży. Znajdują się one w parterowych budynkach placówki przy ul. Dwornej 24 A (nr tel. 86 216 21 12). Noclegownia przyjmuje swoich podopiecznych od godziny 13. do godziny 11., gdy muszą opuścić budynek. Takie godziny obowiązują tu do 31. marca. Ogrzewalnia, dla ludzi zwykle nietrzeźwych, działa w tych samych godzinach. - Rzeczywiście, w okresie świątecznym i noworocznym mieliśmy mniej ludzi, korzystających z noclegowni i i ogrzewalni – potwierdza obserwację Wiesław Jagielak, dyrektor MOPS. - Może bierze się to z faktu, że miasto rokrocznie przeznacza jeden lub dwa lokale socjalne dla bezdomnych, którzy wówczas tracą status bezdomnego. Oprócz tego, niektórzy dostają zasiłek stały lub rentę i mogą wspólnie z kimś innym zamieszkać na stancji, a niektórzy wyjeżdżają.

Każda osoba, która znajdzie się w sytuacji bezdomności, ale nie ma skierowania z MOPS, powinna zgłosić się następnego dnia w celu przedstawienia swojej sytuacji do Ośrodka: ul. Dworna 23 B. W roku 2016 liczba osób korzystających z noclegowni wynosiła 19, z ogrzewalni 113; w roku 2017 – 27 i 117; w roku 2018 – 24 i 104. Liczby korzystających z obu form pomocy należy rozumieć w ten sposób, że nie zawsze oznaczają kogoś cały rok. Z budżetu miasta na prowadzenie wydatkowano w 2017 roku 210 tys. 449 zł; 2018 – 220 tys. 586 zł, plan 2019 – 225 tys. 342 zł. Gros stanowią płace.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę