Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Prof. Ancyparowicz ostrzega przed Pracowniczymi Planami Kapitałowymi

Główne zdjęcie
Profesor Grażyna Ancyparowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP

– To mi przypomina nowomowę – przed Pracowniczymi Planami Kapitałowymi ostrzega profesor Grażyna Ancyparowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, która gościła z wykładem otwartym w PWSIiP w Łomży. Uznana ekonomista twierdzi, że forsowany przez Premiera Polski program oszczędzania na emeryturę niewiele różni się od mechanizmu Otwartych Funduszy Emerytalnych i może doprowadzić do spowolnienia gospodarki.

W rozmowie z Jolantą Święszkowską profesor Grażyna Ancyparowicz opowiada także o kryptowalutach, wykorzystaniu funduszy unijnych, realnej gospodarce oraz rynkach kapitałowych, ekonomii behawioralnej, nieprzejrzystych instrumentach finansowych, które zostały stworzone przez fizyków. Odpowiada na pytania dotyczące doktryny neoliberalnej oraz tzw. „ekonomistów od brudnej roboty”. – Próbuje się poznać człowieka, jego psychikę, aby sterować jego zachowaniami. To się zaczęło niewinnie w latach 80-tych od tak zwanej teorii  zarządzania zasobami ludzkimi, która jest wykładana obecnie na każdej uczelni, a jej odpryskiem są reklamy, próby dotarcia do masowego konsumenta – twierdzi profesor Grażyna Ancyparowicz. Podkreśla, że ekonomia jest sztuką. Sztuką łagodzenia konfliktów oraz zarządzania społeczeństwem i ludźmi, w taki sposób, aby interes publiczny był zawsze na pierwszym miejscu.  

Profesor Grażyna Maria Ancyparowicz specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych. Jest autorką kilku podręczników, kilkuset artykułów, kilkudziesięciu raportów i ekspertyz. Za najważniejsze pozycje we własnym dorobku uważa wydany w 2010 r. raport „Otwarte Fundusze Emerytalne w systemie zabezpieczenia społecznego” oraz opublikowaną pięć lat później monografię „Od neoliberalizmu do neokolonializmu. Ćwierć wieku transformacji ustrojowej w Polsce”. Do 2011 r. łączyła działalność naukową z pracą w instytucjach rządowych, zajmując stanowiska dyrektora departamentu w Centralnym Urzędzie Planowania oraz w Głównym Urzędzie Statystycznym. W latach 1996-2002 pracowała w dużej polskiej korporacji finansowej. Od 2015 r. jest członkinią Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. 30 stycznia 2016 r. Sejm RP powołał Grażynę Ancyparowicz w skład Rady Polityki Pieniężnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę