Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pieniądze na Koła gospodyń (i gospodarzy) wiejskich

Główne zdjęcie
Wiesław Grzymała (dyr. podlaskiego oddziału ARiMR), poseł Bernadeta Krynicka i Anna Godlewska (ARiMR)

Tradycją sięgają drugiej połowy XIX wieku i wydawało się, że ich czasy przeminęły. Teraz rządzący chcą je reaktywować w każdej wsi. Koła Gospodyń Wiejskich – „stare” i nowe mogą jeszcze w tym roku otrzymać od 3 tysięcy do 5 tysięcy złotych. Warunkiem koniecznym jest dopisanie się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin mija w przyszły czwartek. Teraz do takiego zarejestrowania się zachęcali wiejskie kobiety, ale i mężczyzn, poseł Bernadeta Krynicka i dyrektor oddziału ARiMR Wiesław Grzymała.

Nowe prawo określające zasady tworzenia Kół Gospodyń Wiejskich parlamentarzyści uchwalili jesienią, a pod koniec listopada podpisał ją prezydent RP Andrzej Duda. Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom gospodyń wiejskich, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji. KGW mają być dobrowolnymi organizacjami mieszkańców wsi, aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich. 
- Wspieramy kobiety gospodarne i wyjątkowe - mówiła poseł Bernadeta Krynicka, która wraz z Wiesławem Grzymałą, dyrektorem Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży – zachęcała do ich zakładania i rejestracji. Dodatkową zachętą do rejestracji Kół w ARiMR jest oferowana „pomoc finansowa”, o którą na ten rok można występować do 27. grudnia, czyli przyszłego czwartku.
- Do Kół Gospodyń Wiejskich mogą należeć także mężczyźni – zaznaczał Wiesław Grzymała zaznaczając, że w przypadku wielu mniejszych wsi zebranie wymaganej liczby minimum 10 członkiń mogłoby być kłopotliwe. - Zasada jest taka, że w jednej wsi może działać jedno KGW, ale jeśli w tej chwili działa tam więcej takich kół, to wszystkie one mogą zostać zarejestrowane – tłumaczył.

Póki co kolejek do rejestracji nie ma. Anna Godlewska z ARiMR podawała, że w całym województwie zarejestrowano 106 KGW, a z czego w powiecie łomżyńskim 4. Więcej jest ich w ościennych powiatach zambrowskim i kolneńskim – odpowiednio 10 i 11.  
Wysokość dotacji o jaką mogą występować zarejestrowane w Rejestrze KGW uzależniona jest od liczby członkiń i członków. Jeśli koło ma do 30 osób dotacja wynosi 3 tys. zł, jeśli do 75 osób – dotacja to 4 tys. zł, a dla największych kół może być po 5 tys. zł.  

Nowe prawo przewiduje możliwość gromadzenia przez Koła Gospodyń Wiejskich majątku i prowadzenia działalności gospodarczej, ale dochód z takiej działalności może być przeznaczony jedynie na realizację celów statutowych koła, a nie do podziału między członkinie koła. 

KGW powinno:

 • prowadzić działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
 • prowadzić działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
 • wspierać rozwój przedsiębiorczości kobiet;
 • inicjować i prowadzić działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
 • upowszechniać i rozwijać formy współdziałania, gospodarowania i racjonalne metody prowadzenia gospodarstw domowych;
 • reprezentować interesy środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
 • rozwijać kulturę ludową, w tym w szczególności kulturę lokalną i regionalną.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę