Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

PiS przejmuje władzę w województwie

Główne zdjęcie
Artur Kosicki z PiS został nowym marszałkiem województwa podlaskiego (fot. UM WP w Białymstoku)

Artur Kosicki z PiS został nowym marszałkiem województwa podlaskiego. Takiego wyboru w tajnym głosowaniu dokonało większość - 16 radnych województwa, podczas drugiej sesji sejmiku w czwartek wieczorem. Na zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesna) oraz PSL Stefana Krajewskiego głosowało 14 radnych. Wcześniej – większością 16 głosów - przewodniczącym sejmiku został Karol Pilecki popierany przez KO i PSL, a nie Marek Komorowski zgłoszony przez PiS.

W 30-osobowym sejmiku województwa podlaskiego nowej kadencji większość - 16 mandatów - mają radni PiS. Wybór Artura Kosickiego, szefa PiS w Białymstoku, na stanowisko marszałka województwa nie jest zaskakujący, tym bardziej, że już wcześniej został on rekomendowany przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. 
Zaskoczeniem był za to wynik wyborów przewodniczącego - zobacz: PiS nie przejmie władzy w Sejmiku? Działacze PiS już zapowiadają, że na najbliższej sesji Sejmiku obecny przewodniczący ma zostać odwołany i wybrany nowy, z PiS. Wówczas też powołani mają być wicemarszałkowie województwa i członkowie zarządu. 

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami Komitetu Politycznego PiS, po wyborze Kosickiego na marszałka wicemarszałkami mieliby zostać Marek Olbryś z Łomży i Romuald Łanczkowski z Suwałk. KP PiS do zarządu województwa podlaskiego wskazał także dwie osoby, które nie są członkami Sejmiku: Jakuba Fic i Marcina Sekścińskiego z Kolna. Po przebiegu czwartkowych tajnych głosowań nie wiadomo czy te wskazania nadal są wiążące dla radnych województwa z PiS.

W wyborach 21 października kandydaci Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość zdobyli poparcie 41,64% mieszkańców województwa, co przełożyło się na 16 mandatów radnych w 30-osobowym Sejmiku.
Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna „Koalicja Obywatelska” zdobyła poparcie 24,14% wyborców i do Sejmiku wprowadziła 9 radnych. Pozostałe 5 miejsc w Sejmiku obsadzili radni z Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe, który zyskał poparcie 15,66% mieszkańców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę