Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

PiS nie przejmie władzy w Sejmiku?

Główne zdjęcie
Karol Pilecki (PO) - nowy przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego (fot. UM WP Białystok)

Wydawało się, że zdobywając 16 miejsc w 30-osobowym Sejmiku Województwa Podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość po niemal 12 latach przejmie władzę. Niestety już w pierwszym tajnym głosowaniu radnych województwa, w sprawie wyboru przewodniczącego Sejmiku okazało się, że kandydat PiS, Marek Komorowski, uzyskał tylko 11 głosów poparcia. Przewodniczącym został Karol Pilecki, którego na to stanowisko zgłosiły kluby Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po zaskakującym wyniku głosowania klub PiS poprosił o przerwę. Przed godziną 15. przewodniczący uznał, że porządek obrad został wyczerpany i zamknął pierwszą sesję Sejmiku jednocześnie zwołując drugą na godzinę 16.

W Białymstoku trwają obrady pierwszej sesji nowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. Po złożeniu ślubowania przez nowych radnych wojewódzkich rozpoczęły się tajne głosowania nad wyborem władz samorządowych. Teoretycznie wszystko powinno iść po myśli PiS, która zdobyła 16 na 30 mandatów i mogłaby rządzić samodzielnie. Opozycyjne Koalicja Obywatelska ma 9 mandatów, a PSL 5 mandatów, czyli w sumie 14. Już w ubiegłym tygodniu Komitet Polityczny PiS rekomendował nowe władze województwa. Przewodniczącym Sejmiku z PiS miał być prawnik Marek Komorowski z Zambrowa. Jako kontrkandydat został zgłoszony Karol Pilecki popierany przez KO i PSL. W tajnym głosowaniu aż 3 radnych wstrzymało się od głosu, a wybory wygrał... Karol Pilecki, którego poparło 16 radny. Kandydat PiS zdobył tylko 11 głosów.
Oczekiwano, że podczas dzisiejszej sesji radni województwa będą także wybierać zarząd województwa. Póki co, na wniosek PiS zarządzono przerwę. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Komitetu Politycznego PiS marszałkiem województwa miał zostać Artur Kosicki z Białegostoku, a na wicemarszałkami Marek Olbryś z Łomży i Romuald Łanczkowski z Suwałk. KP PiS zarządu wskazał także dwie osoby, które nie są członkami Sejmiku Jakuba Fic i Marcina Sekścińskiego z Kolna.

Sesja zamknięta
Po kilku przedłużeniach przerwy w obradach, przed godzina 15. przewodniczący Karol Pilecki formalnie zamknął pierwszą sesję Sejmiku uznając, iż został wyczerpany jej porządek. Pilecki poinformował, że na godzinę 16. zwołana została kolejna sesja Sejmiku. W jej porządku jest wybór nowego marszałka województwa. Wniosek w tej sprawie miała złożyć grupa 11 radnych województwa.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę