Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

PiS przejęło pełnię władzy w powiecie łomżyńskim

Główne zdjęcie
Jan Kuczyński

Nowym przewodniczącym Rady Powiatu Łomżyńskiego został Jan Kuczyński, 63-letni producent mleka i przedsiębiorca z Czarnocina, natomiast starostą łomżyńskim – niedawny wicestarosta Lech Marek Szabłowski, 53-letni inżynier budownictwa z Szabłów Młodych. W 17-osobowej Radzie Powiatu 10 osób to radni z Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy pojawili się na 1. sesji w środę w sali konferencyjnej starostwa przy Szosie Zambrowskiej w Łomży w komplecie. Przez ponad 3 godziny poradzili sobie spokojnie i w dobrej atmosferze z wyborem dwóch wiceprzewodniczących Rady ze swojego grona, wicestarosty Marii Dziekońskiej oraz trzech członków zarządu na 5-letnią kadencję.

Sesję inauguracyjną Rady Powiatu Łomżyńskiego zaczął radny senior Edward Łada (lat 68, PSL), były wójt gm. Piątnica przez 19 lat, który zasiadał w pierwszej radzie po utworzeniu powiatów. To on przyjął ślubowanie od radnych powiatowych, zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego Jana Leszczewskiego. Radni przyrzekali „czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Obradom przysłuchiwało się kilkanaście osób, m.in., wójtowie i pracownicy starostwa.

„Mała, wspólna ojczyzna” w Radzie Powiatu
Kandydatów na przewodniczącego Rady Powiatu startowało tylko dwóch: radna Maria Dziekońska zgłosiła Jana Kuczyńskiego, radny Zenon Białobrzeski (były wójt Zbójnej) – Jarosława Kuleszę. Na Kuczyńskiego głosowało 10 radnych, na Kuleszę 7. Radny senior Łada przekazał nowo wybranemu przewodniczącemu prowadzenie obrad. Jan Kuczyński deklarował, że w swojej nowej roli będzie z radnymi „łączyć, a nie dzielić, tworzyć małą, wspólną ojczyznę”. Trochę mniej sprawnie przebiegał wybór dwójki wiceprzewodniczących Rady Powiatu, ponieważ zgodę na objęcie tej funkcji wyraził tylko jeden ze zgłoszonych Sławomir Dębek z Konarzyc. Najpierw Jarosław Kulesza ze Śniadowa, a potem Sławomir Łomotowski ze Starej Łomży nad rzeką nie zechcieli kandydować. Po przerwie na wyjście z impasu pojawił się inny kandydat, chętny na wiceprzewodniczenie w Radzie Powiatu.  Sławomira Dębka (lat 46, nauczyciel religii, informatyki, historii i WOS o 25-letnim stażu) poparło 12 radnych, zaś 13 zagłosowało też na Wiesława Olszewskiego z Grądów Małych (lat 60, polonista, historyk). W środę kwadrans po godzinie 12. Rada Powiatu Łomżyńskiego miała nowe prezydium. - Trochę szkoda, że radny Kulesza nie przyjął propozycji kandydowania na wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, co proponowało PiS, mając bezwzględną większość – komentował po sesji Lech M. Szabłowski. - Myślę, że był to z naszej strony dobry gest zaproszenia do prezydium opozycji z PSL. Bardzo liczę na przyszłość, że nasza współpraca będzie układała się z korzyścią dla mieszkańców.

„Warunkiem pokonania trudności jest jedność”
Kontrkandydatem Lecha Marka Szabłowskiego na stanowisko starosty łomżyńskiego mógł zostać Kazimierz Polkowski z wsi Obrytki, zgłoszony przez Adama Zaczka z Mątwicy, jednak nie zgodził się startować, zatem wkrótce Lech Marek Szabłowski otrzymał 11 z 16 głosów, przy 1 nieważnym. Nowy starosta podziękował wyborcom z gmin: Miastkowo i Śniadowo, gdzie pracował jako wójt w latach 1993 – 2006. Zapewnił, że dołoży „wszelkich starań, aby wykorzystać umiejętności i wiedzę, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców powiatu”, dla którego pracował także jako radny przez 4 kadencje. - Warunkiem pokonania trudności jest jedność, współpraca z pracownikami starostwa i jednostek organizacyjnych, z samorządem województwa i gminami powiatu – twierdził w pierwszej przemowie nowowybrany starosta Lech M. Szabłowski. Ustępująca starosta Elżbieta Parzych, która rządzi w gm. Zbójna, ofiarowała następcy pamiątkowy herb powiatu na grubej tablicy z drewna, na odwrocie której są uwiecznione nazwiska dotychczasowych starostów. Sebastian Sz. Sobociński z biura poseł PiS Bernadety Krynickiej odczytał od niej list z gratulacjami i przekazał staroście flagę i list od premiera Mateusza Morawieckiego. W gestii starosty jest dobranie sobie współpracowników na najbliższe 5 lat pracy. Lech M. Szabłowski zaproponował 41-letnią Marię Dziekońską, pracującą od ponad 20 lat w Urzędzie Gminy Piątnica: 13 lat kierowała Urzędem Stanu Cywilnego, zaś od 4 lat wykorzystywała wykształcenie prawnicze na stanowisku sekretarza gminy Piątnica (otrzymała 14 głosów). Starosta zaproponował także trzech członków do zarządu powiatu łomżyńskiego. Radni zdecydowali, że będą to radni: Agnieszka Zduńczyk (lat 47, dyrektor SP w Miastkowie, 12 głosów), Tadeusz Góralczyk (lat 52, leśniczy z Nowogrodu, 14 głosów), Kazimierz Polkowski (lat 57, gmina Jedwabne, pracownik Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży, 12 głosów)... W zakończonej kadencji dieta nieetatowego  członka zarządu powiatu wynosiła 1700 zł (nie podlega opodatkowaniu). Pensja starosty wynosiła z wysługą lat, dodatkami: funkcyjnym i specjalnym 10 180 zł brutto, wicestarosty – 8 544 zł (brutto, z wysługą i dodatkami). Podstawowa dieta radnego to 996 zł (nieopodatkowana). Przewodniczący Rady Powiatu dostanie dietę 1850 zł netto, wiceprzewodniczący - po 1200 zł netto.       

Mirosław R. Derewońko

Foto: Jan Kuczyński
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Lech Szabłowski
Foto:
Foto: Maria Dziekońska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Jan Kuczyński
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę