Starość ma twarz kobiety...

- Bardzo często oprócz problemów zdrowotnych dla starszych osób problemem jest samotność – mówiła dr Elżbieta Bojanowska, wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która w poniedziałek odwiedziła Łomżę. W Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego wraz z Agnieszką Muzyk, kandydatka PiS na nowego prezydenta Łomży, mówiła o rządowej polityce senioralnej i o tym, jak ważna rola jest tu samorządów.
- Starość ma twarz kobiety – mówiła wiceminister podkreślając, że dziś kobiety żyją znacznie dłużej niż mężczyźni. Kobiety średnio dożywają wieku 81,8 lat, a mężczyźni tylko 74 lat. Średni wiek życia wydłuża się i polskie społeczeństwo się starzeje, ale ten proces znacznie przyspieszy w najbliższych dekadach. Dziś osoby powyżej 60 roku życia stanowią 24% Polaków, a w 2050 roku mają stanowić ponad 40%. - To co dziś robimy to budowanie przyszłościowej polityki senioralnej – mówił wiceminister wskazując koleje działania rządu na rzec osób starszych.
Przypominała, że rząd zgodnie z obietnicą przywrócił wcześniejszy wiek emerytalny, przy czym jak podkreślała, teraz to sami Polacy decydują czy chcą przejść na emeryturę czy jeszcze popracować i mieć to świadczenie wyższe. Opowiadała m.in. o dofinansowaniu rządowym do zakładania i utrzymania domów dziennego pobyty i klubów seniora. - Te placówki powinny być w każdej wszędzie od małej wioski do miast, a w dużych miasta w każdej dzielnicy – mówiła wskazując, że to także odpowiedź na coraz większy problem samotności osób starszych.
Wiceminister mówiła także o tym, że nie wszystkie samorządy w Polsce wywiązują się z obowiązkowego zadnia świadczenia usług opiekuńczych. Wskazywała, że od tego roku w ramach programu opieki 75+ rząd płaci za kolejne godziny takiej opieki. - Jeśli samorząd zapewnia dwie godziny opieki na dzień, to my płacimy za kolejne dwie godziny, a jeśli trzy to my płacimy za kolejne trzy – mówiła wyrażając nadzieję, że samorząd Łomży przystąpi do tego programu. Zapowiadała także, że niebawem będą w Polsce prowadzone „emerytury matczyne” czyli zapewniające najniższą emeryturę dla matki, ale i ojca którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci.
Wiceminister chwaliła także Agnieszkę Muzyk, zaangażowaną jako wiceprezydent Łomży w działania na rzecz środowiskowego domu samopomoc. Przypominała, że w maju wspólnie z minister Elżbietą Rafalską uczestniczyły w otwarciu placówki w nowym i przystosowanym do potrzeb tych osób miejscu. Gratulowała Muzyk jej osiągnięć w działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy i słabszych.
- Nie byłoby możliwe to co zadziało się w Łomży bez wsparcia rządu i bez wsparcia pani wiceminister – dziękowała Muzyk.
Mówiła, że o tym jak ważna dla niej jest ta sfera życia społecznego pokazała przez ostatnie trzy i pół roku pracy w samorządzie Łomży. Zapowiadała, że po wygraniu wyborów prezydenckich będzie rozwijała współpracę z organizacjami i parafiami także w zakresie tworzenia klubów seniora, aby bliżej im było dotrzeć do takich miejsc. Zapowiadała wsparcie rodzin z dziećmi z dysfunkcjami od urodzenia, a także już dorosłych.