Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Starość ma twarz kobiety...

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski; wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dr Elżbieta Bojanowska i dr Agnieszka Muzyk

- Bardzo często oprócz problemów zdrowotnych dla starszych osób problemem jest samotność – mówiła dr Elżbieta Bojanowska, wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która w poniedziałek odwiedziła Łomżę. W Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego wraz z Agnieszką Muzyk, kandydatka PiS na nowego prezydenta Łomży, mówiła o rządowej polityce senioralnej i o tym, jak ważna rola jest tu samorządów.

- Starość ma twarz kobiety – mówiła wiceminister podkreślając, że dziś kobiety żyją znacznie dłużej niż mężczyźni. Kobiety średnio dożywają wieku 81,8 lat, a mężczyźni tylko 74 lat. Średni wiek życia wydłuża się i polskie społeczeństwo się starzeje, ale ten proces znacznie przyspieszy w najbliższych dekadach. Dziś osoby powyżej 60 roku życia stanowią 24% Polaków, a w 2050 roku mają stanowić ponad 40%.  - To co dziś robimy to budowanie przyszłościowej polityki senioralnej – mówił wiceminister wskazując koleje działania rządu na rzec osób starszych. 
Przypominała, że rząd zgodnie z obietnicą przywrócił wcześniejszy wiek emerytalny, przy czym jak podkreślała, teraz to sami Polacy decydują czy chcą przejść na emeryturę czy jeszcze popracować i mieć to świadczenie wyższe. Opowiadała m.in. o dofinansowaniu rządowym do zakładania i utrzymania domów dziennego pobyty i klubów seniora.  - Te placówki powinny być w każdej wszędzie od małej wioski do miast, a w dużych miasta w każdej dzielnicy – mówiła wskazując, że to także odpowiedź na coraz większy problem samotności osób starszych.
Wiceminister mówiła także o tym, że nie wszystkie samorządy w Polsce wywiązują się z obowiązkowego zadnia świadczenia usług opiekuńczych. Wskazywała, że od tego roku w ramach programu opieki 75+ rząd płaci za kolejne godziny takiej opieki. - Jeśli samorząd zapewnia dwie godziny opieki na dzień, to my płacimy za kolejne dwie godziny, a jeśli trzy to my płacimy za kolejne trzy – mówiła wyrażając nadzieję, że samorząd Łomży przystąpi do tego programu.  Zapowiadała także, że niebawem będą w Polsce prowadzone „emerytury matczyne” czyli zapewniające najniższą emeryturę dla matki, ale i ojca którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci. 
Wiceminister chwaliła także Agnieszkę Muzyk, zaangażowaną jako wiceprezydent Łomży w działania na rzecz środowiskowego domu samopomoc. Przypominała, że w maju wspólnie z minister Elżbietą Rafalską uczestniczyły w otwarciu placówki w nowym i przystosowanym do potrzeb tych osób miejscu. Gratulowała Muzyk jej osiągnięć w działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy i słabszych. 
- Nie byłoby możliwe to co zadziało się w Łomży bez wsparcia rządu i bez wsparcia pani wiceminister – dziękowała Muzyk. 
Mówiła, że o tym jak ważna dla niej jest ta sfera życia społecznego pokazała przez ostatnie trzy i pół roku pracy w samorządzie Łomży. Zapowiadała, że po wygraniu wyborów prezydenckich będzie rozwijała współpracę z organizacjami i parafiami także w zakresie tworzenia klubów seniora, aby bliżej im było dotrzeć do takich miejsc. Zapowiadała wsparcie rodzin z dziećmi z dysfunkcjami od urodzenia, a także już dorosłych.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę