Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Borzuchowski chce równości dla szpitali

Niemal 600 tysięcy złotych będzie musiał wpłacić łomżyński szpital na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bo białostocki oddział instytucji inaczej niż w pozostałych częściach kraju interpretuje pojęcie „znanych” zobowiązań publicznoprawnych. Chodzi o ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej na podstawie której szpitale mogą dostać rządowa pożyczkę na spłatę swoich zobowiązań wobec pracowników z tytułu słynnej ustawy „203”. W podlaskim jak szpital dostanie tę pożyczkę i spłaci pracowników będzie musiał znaleźć jeszcze pieniądze dla ZUS-u. W innych województwa szpitale tego tupu obciążeń nie będą miały.

Takie nierówne traktowanie szpitali nie podoba się nie tylko dyrektorom placówek ale także posłowi Wojciechowi Borzuchowskiemu. Ostatnio wystąpił on nawet ze specjalną interpelacją w tej sprawie do Izabeli Jarugi-Nowackiej Minister Polityki Społecznej. Poseł wyjaśnia, że restrukturyzacja finansowa szpitali obejmuje, między innymi, znane na dzień 31 grudnia 2004r. umorzenie zobowiązań publicznoprawnych powstałe w okresie od dnia 1 stycznia 1999r. do dnia 31 grudnia 2004r. Umorzeniu podlegają zobowiązania publicznoprawne zakładów wraz z odsetkami z tytułu między innymi składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowej przez płatnika oraz na Fundusz Pracy, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie emerytalne. Problem w tym, iż ustawowy zapis art. 4 ustawy jest różnie interpretowany przez poszczególne Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych co do zakresu „znanych” na dzień 31 grudnia 2004 r. zobowiązań publicznoprawnych – w tym przypadku z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez podatnika oraz na Fundusz Pracy, z wyjątkiem składek na ubezpieczenia emerytalne.
Zdaniem Dyrektora SP ZOZ-ów z terenu województwa podlaskiego, wszelkie zobowiązania publicznoprawne, jak również wysokość indywidualnych roszczeń pracowników wynikających z art. 4a ustawy z dnia 16 grudnia 1994r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń – czyli z tytułu tzw. „203” były znane na dzień 31 grudnia 2004r. Część Oddziałów ZUS w skali kraju uznaje taką interpretację, tymczasem ZUS Oddział w Białymstoku, jest zdania, iż na dzień 31 grudnia 2004r. zobowiązania z tytułu należnych składek od roszczeń pracowniczych z tytułu tzw. ustawy „203” nie są „znane”. Taki stan rzeczy powoduje, iż samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej, w województwie podlaskim, ubiegające się o pożyczkę ze Skarbu Państwa, są pozbawione możliwości umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika oraz na Fundusz Pracy, do przewidywanych wypłat „203”. Poziom dodatkowych kosztów, będących skutkiem interpretacji ustawy przez Białostocki Oddział ZUS, jakie muszą pokryć szpitale kształtuje się na przykład w przypadku Szpitala Wojewódzkiego w Łomży na poziomie 594 635 zł, zaś np. Szpitala Ogólnego w Sejnach 120 tyś. zł. Problem ten dotyczy wszystkich podlaskich szpitali poza tymi, które uprzednio uregulowały należności z tytułu „203”.
Poseł Borzuchowski liczy na zrozumienie przez minister Jarugę-Nowacką tego problemu dla bytu szpitali, jak również konieczności równego ich traktowania. Jednocześnie poseł podkreśla, że oczekuje rozstrzygnięcia problemu w sposób „korzystny dla szpitali”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę