Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dług spłacą następcy

Główne zdjęcie
Rozpisany przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego harmonogram spłat zaciąganego teraz kredytu. W latach 2028 – 2031 wówczas rządzący w Łomży będą musieli oddać aż 24 mln zł, czyli większość z 38,5 mln zł kredytu zaciąganego przez obecne władze miasta.

Od blisko 8,2 mln zł do nawet 9,6 mln zł – tyle Łomża będzie musiała zapłacić za obsługę rekordowego kredytu jaki władze miasta chcą zaciągnąć w tym roku. W poniedziałek w ratuszu otwierano koperty z ofertami banków, które gotowe są pożyczyć miastu 38,5 miliona złotych. Pieniądze są nam niezbędne na spłatę rat wcześniejszych kredytów oraz pokrycie części tegorocznego deficytu budżetu. Obecne władze spłatą tego kredytu chcą obarczyć tych, co będą rządzili dużo później. Prezydent Mariusz Chrzanowski raty rozpisał na 13 lat, przy czym w ciągu trzech najbliższych lat spłacane ma być po 600 tys. zł, a w trzech ostatnich latach rządzący wówczas następcy będą musieli oddać ponad 20 mln zł.

O tym, że obecne władze miasta mają w planach na ten rok zaciągnięcie gigantycznego kredytu pisaliśmy już wielokrotnie (zobacz: 150 milionów długu na 600-lecie). 38 500 000,00 PLN czyli 38 i pół miliona złotych to największy kredyt zaciągany w historii samorządu Łomży. Spowoduje on wzrost zadłużenia miasta do blisko 150 mln zł. Na zaciągnięcie przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego tak wielkiego kredytu zgodzili się radni uchwalając 13 grudnia 2017 roku budżet miasta na 2018 r. Za przyjęciem budżetu, z wpisanym w niego tak wielkim kredytem, głosowało 14 radnych „koalicji PiS”, 4 radnych było „przeciw” i 4 kolejnych „wstrzymało się” od głosu (zobacz: Budżet Łomży „jest elastyczny”). Początkowo radni, ale i najważniejsi miejscy urzędnicy sądzili, że nie będzie potrzeby zaciągania aż tak wielkiego kredytu. W opublikowanym w styczniu „planie zamówień publicznych na 2018 rok” wpisano, że usługa udzielenia miastu kredytu długoterminowego będzie dotyczyła kwoty niespełna 11,5 mln zł. Niestety okazuje się, że sytuacja nie jest aż tak dobra i ostatecznie ogłoszono przetarg na kredyt w pełnej wysokości, czyli 38,5 mln zł. 

Banki zarobią miliony
W poniedziałek otwarto oferty od dwóch banków i dwóch konsorcjów banków spółdzielczych.  Przed otwarciem kopert miejscy urzędnicy poinformowali, że  na sfinansowanie zadania władze miasta przeznaczyły ok. 11,8 mln zł. Banki chciały mniej. Najtańszą ofertę przedstawiło konsorcjum banków spółdzielczych utworzone przez Hexa Bank w Piątnicy z bankami spółdzielczymi z Białej Rawskiej i Ostrowi Mazowieckiej. Ich cena to niespełna  8,2 mln zł, ale w tej ofercie nie było załącznika wskazującego odsetki i marżę banku. Kolejna pod względem ceny była oferta konsorcjów banków spółdzielczych, którego liderem jest Bank Spółdzielczy w Łomży. Ustalając marżę w wysokości 0,7% i odsetki na dziś rzędu 2,34% wyliczony koszt obsługi kredytu wyniósłby blisko 8,7 mln zł. Znacznie droższe są oferty od PKO BP – marża 0,92%, odsetki 2,56% - co daje kwotę 9,54 mln zł i od BGK – marża 0,95%, odsetki 2,59% - czyli na dziś w sumie 9,6 mln zł. 

Kredyt spłacą następy

Wraz z dokumentacją udostępnioną bankom przygotowującym „ofertę” dla Łomży przekazano im także rozpisany przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego harmonogram spłat tego kredytu. Przez 3 najbliższe lata Łomża miałaby spłacać jedynie po 150 tys. zł kwartalnie, czyli po 600 tys. zł rocznie. Przez 6 kolejnych lat (z jednym wyjątkiem) raty miałyby wynosić po 2 mln zł rocznie, a później mają gwałtownie wzrosnąć. W 2028 roku do spłaty byłoby 3,4 mln zł, w latach 2029 i 2030 po 4,6 mln zł, a w 2031 roku aż 11 mln 400 tys. zł zł. 

Taki harmonogram oznacza, że ciężar spłat tego kredytu w największym stopniu odczują władze miasta, które obejmą rządy za 10 lat. Ciekawe czy to przypadek, że akurat teraz zaczynają obowiązywać przepisy, które wydłużają kadencję władz samorządu z 4 lat do 5 lat i jednocześnie wprowadzają ograniczenie do rządzenia miastem przez prezydenta maksymalnie na dwie 5-letnie kadencje.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę