Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Schną drzewa... także w Biebrzańskim Parku Narodowym

Główne zdjęcie
Sosny usychają w Biebrzańskim Parku Narodowym (fot. Robert Kowalewski/BbPN)

Upalne lato, po wczesnej i suchej wiośnie odczuwają nie tylko rolnicy, którym susza zniszczyła uprawy. O zmianach klimatycznych mówią naukowcy. W czerwcu w naszej części kraju temperatura powietrza była o blisko 3°C wyższa niż temperatura wieloletnia (1981-2010). Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego alarmują, że w tzw. basenie dolnym obserwują zjawisko zamierania sosen.

- Jest to zjawisko, które objawia się obumieraniem igieł oraz ich brunatnieniem – informuje Robert Kowalewski na stronie internetowej BbPN opisując zjawisko zamierania sosen. - Proces zamierania drzew jest szczególnie widoczny na granicy polno-leśnej. Drzewa z objawami chorobowymi znajdują się w odległości kilkudziesięciu metrów od użytków rolnych, czy dróg w głąb lasu i na wystawie południowej, gdzie drzewa wystawione są intensywnie na promienie słoneczne oraz dodatkowo przesuszane są przez wiatr. Brak wody powoduje osłabienie drzew, które są idealną bazą żerową dla kambiofagów (owadów odżywiających się odżywiających się miazgą i łykiem, tkankami drzew tworzącymi warstwę między korą a drewnem): cetyńca mniejszego, cetyńca większego, rytownika dwuzębnego czy przypłaszczka granatka. Coraz groźniejszy staje się także do tej pory mało aktywny kornik ostrozębny, który atakuje sosny.
Przyrodnik wyraża nadzieję, że ostatnie intensywne opady deszczu spowodują poprawę kondycji biebrzańskich lasów.

Dodajmy, że basen dolny Biebrzańskiego Parku Narodowego, to najbardziej na południe wysunięty  odcinek doliny Biebrzy od mostu koło Wizny do mostu koło Osowca. Dolina meandrującej rzeki ma tu szerokość od 12 do 15 km. Ten teren jest uznawany za najbardziej naturalny BbPN.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę