Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Ubyło młodych bocianów w Parku Doliny Narwi

- Bociani rodzice przeczuwają, że dany rok będzie suchy, tak jak teraz z maju i czerwcu, więc mają albo mniej jajek w gnieździe, albo „zbędne” jajka wyrzucają, wiedząc, że nie zdołają wykarmić potomstwa – tłumaczy Marcin Boguski, specjalista do spraw ochrony przyrody w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi, pod którego kierownictwem odbywa się rokrocznie liczenie młodych bocianów. Przyrodnicy odwiedzili 126 gniazd, znajdujących się w liczącym prawie 7 i pół tysiąca hektarów Parku oraz w jego półtora raza większej otulinie. W 67 doliczyli się 179 młodych bocianiątek, co jest radosnym sukcesem lęgowym. Jednak prawie połowa gniazd pozostawała pusta.

Monitoring populacji bociana białego odbywa się od 1999 r. Rok temu młodych bocianów wykluło się więcej – 203. Liczenia młodych odbywają się zwykle w wakacje na początku i w połowie lipca. W 67 gniazdach mieszka 179 młodych. 3 pary rodziców mają po 1 młodym, 25 par po dwoje, 23 po troje, 13 po czworo, a tylko jedna para doczekała się tego roku aż pięciorga odchowanych piskląt. Zapewne szczęśliwi, a na pewno zapracowani zdobywaniem pożywienia dla potomstwa rodzice mieszkają z dziećmi w Rakowie Czachach. Bocianią rodzinę można oglądać w transmisji na żywo.

http://www.ptop.org.pl/ochrona/ptaki/bocian-bialy-w-ne-polsce/aktualnoci/1140-bocian-live.html

Najwięcej bocianich następców urodziło się w Siemieniu – 19 młodych, Bronowie – 17, Lutostani – 15. Niestety, w 11 ze 126 gniazd nie było młodych, tylko dorosłe ptaki; w 40 gniazdach w ogóle nie było mieszkańców, natomiast z 8 stanowisk gniazda zniknęły. Ma to związek z unowocześnianiem wsi, rozbieraniem starych budynków, dlatego park dostawił własne słupy do zakładania gniazd – 9.
Gdy doliczymy do 179 młodych 2 razy 67 gniazd otrzymamy populację bociana ŁPKDN 313 sztuk.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę