Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 04 października 2022 napisz DONOS@

Symboliczny protest przed sądem

W piątek głosami posłów PiS uchwalił Sejm, w nocy z wtorku na środę bez poprawek głosami senatorów PiS przyjął Senat, a w następnego dnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Najważniejsza ze zmian przewiduje przyspieszenie trybu wskazywania prezydentowi kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Według nowych przepisów, będzie do tego potrzebnych 80, a nie - jak dotąd - 110 ze 120 sędziów Sądu Najwyższego. Błyskawiczne zmiany prawa w sądownictwie i czystka sędziów w Sądzie Najwyższym wywołały wielotysięczne protesty. Także w Łomży do protestu przyłączyło się kilkanaście osób głównie członków i sympatyków PO.

- To był protest symboliczny, bo Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy – mówi Maciej Borysewicz z PO. - Przed budynek Sądu Okręgowego w Łomży już kolejny raz w tym roku przyszła grupa obywateli niezadowolona ze sposobu zmian w sądownictwie. Obawiamy się, że łamana jest Konstytucja i podstawowe zasady ładu społecznego. Bardzo nie podoba nam się sposób i pośpiech w jaki PiS te zmiany wprowadza – dodaje Borysewicz przypominając, że to już kolejna, bodajże piąta nowelizacja ustaw sądowych w tym roku. - Niezależność sądownictwa od polityków, to podstawa uczciwych wyborów. Jeśli nie mamy pewności co do uczciwości sądu po zmianach, to jaką możemy mieć pewność, że wybory odbędą się w sposób uczciwy i przejrzysty. Nie ma na to naszej zgody! 
Wieki protest wczoraj wieczorem odbył się w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim. Ludzie demonstrowali również m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, ale też w wielu mniejszych miastach.
- Pokazujemy, że nie tylko duże miasta, ale także Łomża nie da się zastraszyć – dodaje Jacek Piorunek. - Każda dyktatura ma swój koniec.

Prof. Małgorzata Gersdorf
- Od szeregu miesięcy mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na sądownictwo, w tym na Sąd Najwyższy. Podważane są konstytucyjne zasady trójpodziału władzy, odrębności władzy sądowniczej i niezależności sądów - uważa prof. Małgorzata Gersdorf Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, która kilka dni temu dziękowała wszystkim, którym nie jest obojętny stan polskiego sądownictwa. - Wprowadzane zmiany legislacyjne zmierzają do ostatecznego zdominowania sądownictwa przez władzę wykonawczą. Działania te są prowadzone lub inicjowane przez organy państwa. W tym stanie rzeczy, w obronie konstytucyjnych zasad niezależności sądów i niezawisłości sędziów stają różnego rodzaju organizacje oraz grupy obywateli, świadomych wagi naruszanych reguł. Świadczy to o ich obywatelskiej dojrzałości i trosce o losy polskiego demokratycznego państwa prawnego.

Profesor Gersdorf dodawała, że sądownictwo wymaga rzeczywistej modernizacji i zmian na miarę oczekiwań społeczeństwa, a od bez mała trzech lat spotyka się wyłącznie ze zmianami kadrowymi zmierzającymi do uzyskania przez rządzącą większość wpływu na działania sądów, wpływu który przekracza wyznaczone Konstytucją RP granice.

220810024636.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę