Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Policjanci Łomży świętowali, prezydent miasta nie przyszedł

Nadanie sztandaru Komendzie Miejskiej Policji w Łomży to główne wydarzenie odbywających się w niedzielne południe na Starym Rynku regionalnych obchodów Święta Policji. W Łomży 99. rocznicę utworzenia formacji świętowali policjanci z miasta, ale także z Kolna, Grajewa i Zambrowa. Przyjechała kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz policyjna orkiestra z KWP w Katowicach. Byli wiceminister MSWiA, poseł, dwoje generałów Policji oraz wójtowie i burmistrzowie wszystkich okolicznych gmin. Nie było prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego.

Policja Państwowa w Polsce została powołana ustawą sejmową z 24 VII 1919 r. Ten dzień jako Święto Policji obchodzony jest od 1995 roku. To okazja do nagradzania najlepszych funkcjonariuszy, wręczania awansów i odznaczeń. Podczas uroczystości w Łomży odebrało je około 60 funkcjonariuszy z Komendy Miejski Policji w Łomży i Komend Powiatowy Policji w Grajewie, Kolnie i Zambrowie. Policjantom gratulowali i dziękowali m.in. nadzorujący Policję wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, nadinspektor Helena Michalak, zastępca Komendanta Głównego Policji i nadinspektor Daniel Kołnierowicz Komendant Wojewódzki  Policji w Białymstoku.
- Przede wszystkim chcę podziękować za dobrą, za profesjonalną służbę, pełną oddania ludziom i Polsce. Za służbę na rzecz bezpieczeństwa – mówił Jarosław Zieliński. - Dzięki tej Waszej postawie, dzięki Waszemu codziennemu czuwaniu nad bezpieczeństwem Polaków i wszystkich, którzy do Polski przybywają, Polska jest krajem bezpiecznym. Polska wyróżnia się na tle Europy, sąsiadów poczuciem bezpieczeństwa i realnym bezpieczeństwem – mówił wiceminister i przywoływał wyniki badań, z których wynika, że 86% Polaków uważa nasz kraj za bezpieczny, a ponad 90% uważa, że bezpiecznie żyje się w jego najbliższej okolicy.  
Najwyższe odznaczenia – medale za długoletnia służbę przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę otrzymali: młodszy inspektor Artur Żebrowski – srebrny medal i aspirant Katarzyna Zuzga – brązowy. Przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaki Zasłużony Policjant w uznaniu szczególnych zasług w obronie bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego otrzymali: mł. insp. Anna Bajeńska (srebrną), oraz kom. Ryszard Duchnowski i podkom. Mariusz Głębocki (brązową).

Sztandar ufundowało społeczeństwo, wręczyła Agnieszka Muzyk
Obchody Święta Policji połączono z ceremonią nadania sztandaru Komendzie Miejskiej Policji w Łomży. Symboliczne gwoździe w drzewiec wbijało kilkadziesiat osób od ministra, przez starostę, wójtów i burmistrzów łomżyńskich gmin, po policjantów i pracowników cywilnych policji. Z miasta Łomży do wbicia go poproszono Wiesława Grzymałę, przewodniczącego Rady Miejskiej. Był (najprawdopodbniej) jedynym miejskim radnym obecnym na uroczystościach. Nowy sztandar poświęcili wspólnie biskup Tadeusz Bronakowski i bp. Senior Stanisław Stefanek, a asystował im ks. Radosław Kubeł, kapelan łomżyńskich policjantów.
- Sztandar ufundowało społeczeństwo miasta Łomży i Powiatu Łomżyńskiego – mówiła Agnieszka Muzyk, przewodnicząca komitetu ds. nadania sztandaru KMP w Łomży, przekazując sztandar wiceministrowi Zielińskiemu, który wręczył go nadkomisarzowi Markowi Sienkiewiczowi, Komendantowi Miejskiemu Policji w Łomży. 
Na jednej stronie płata sztandaru znajduje się gwiazda policyjna z wkomponowanym w nią herbem Łomży, a po drugiej stronie wizerunek orła białego, a pod nim umieszczony półkolem jest napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”.
- To właśnie pod tymi hasłami, pod tymi wartościami i pod tym sztandarem, który te sława zawiera, będzie przebiegała dalsza służba policjantów w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży, ale pod tymi wartościami powinna przebiegać służba całej formacji – mówił minister Zieliński gratulując komendantowi Markowi Sienkiewiczowi sztandaru. – To ważny znak, ważny symbol. Wokół sztandaru, wokół wartości, które on przywołuje gromadzimy się żeby służyć dobru wspólnemu, żeby służyć Ojczyźnie i jej obywatelom.   

Polityczne aluzje
Niedzielne uroczystości policyjne w Łomży były także pełne politycznych gestów. Wszyscy  zauważali i komentowali nieobecność prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i poseł Bernadety Krynickiej. Wiceminister Zieliński kilkakrotnie do obecnej Agnieszki Muzyk zwracał się słowami „pani prezydent”, i – co także zwróciło uwagę obserwatorów - bardzo życzliwie witał posła Lecha Kołakowskiego: „Panie pośle dziękujemy, że Pan jest z nami” - mówił.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę