Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Bielik zabił rodziców, młodym pomogli ludzie

Główne zdjęcie
Bielik

We wsi Tabory-Rzym na terenie gminy Zbójna w gnieździe na słupie energetycznym zostały same dwa młode bociany. Dorosłe ptaki w odstępie dwóch tygodni padły ofiarą polującego w okolicy bielika. Przedwczorajszy atak bielika na bociana widział jeden z okolicznych mieszkańców. Pozostawione w gnieździe młode padłyby z głodu, gdyby w porę nie przyszli ludzie z pomocą.

Do akcji ratowania młodych bocianów na wezwanie mieszkańców pierwsi ruszyli strażacy ochotnicy. Szybko okazało się, że nie będzie to takie proste jak mogłoby się wydawać. Aby dostać się do gniazda potrzebowali pomocy energetyków, którzy musieli odłączyć prąd linii energetycznej, oraz wsparcia zawodowych strażaków z Łomży, którzy przyjechali ze specjalistyczną zwyżką. Ostatecznie bociany udało się bezpiecznie zabrać z gniazda i trafić mają pod opiekę specjalistów z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, przy którym działa ośrodek rehabilitacji ptaków. Mariusz Sachmaciński, dyrektor ŁPKDN mówi, że już teraz w ośrodku są trzy młode bociany, ale także mały jeż, którego znaleziono trzy tygodnie temu przy ciele rozjechanej przez samochód matki, oraz żółw czerwonolicy, którego znaleziono wczoraj w okolicy ul. Małachowksiego w Łomży. Sachmaciński tłumaczy też, że atak bielika na bociana nie jest czymś niezwykłym. Bielik to duży ptak drapieżny. Długość jego ciała potrafi wynosić nawet 95 cm,  rozpiętość skrzydeł do blisko 2,5 m. Niektóre osobniki „specjalizują się” w polowaniach na bociany.  
- W okolicach Grąd Woniecko czy carskiej szosy jest wiele pustych gniazd bocianich. Kiedyś  wszystkie były zasiedlone, ale rozwój populacji bielika sprawił, że bociany padły ich ofiarą. Bezpieczne są gniazda bocianów we wsiach. Tu jest większy ruch i bieliki boją się wlatywać – tłumaczy Mariusz Sachmaciński.

Foto: Bielik
Foto: Bielik
Foto: Bielik

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę