Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Utrzymany wyrok w procesie Czeczenów oskarżonych o wspieranie IS

Główne zdjęcie
Sąd Apelacyjny w Białymstoku

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok Sądu I instancji w sprawie czterech mężczyzn narodowości czeczeńskiej, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz gromadzenie w jej ramach funduszy na finansowanie działalności terrorystycznej w związku z działaniami tzw. Państwa Islamskiego. Trzech z czterech oskarżanych Czeczenów ma w więzieniu spędzić łącznie po 25 miesięcy. Skazani działali także w Łomży.

Czeczenów zatrzymali funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wiosną 2015 roku. Prokuratura podawała, że grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji. Zarzucono im, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzili pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. Grupa miała też rekrutować bojowników na tzw. dżihad, organizować i kupować sprzęt paramilitarny. W mężczyźni nie przyznali się do winy. Przyznawali, że pieniądze były zbierane i przekazane, ale nie na potrzeby IS, lecz na działalność niepodległościową bojowników czeczeńskich walczących o Czeczeńską Republikę Iczkerii. Białostocki sąd okręgowy skazał trójkę, z czwórki Czeczenów, uznając ich za winnych wspierania działań nie IS, lecz tzw. Emiratu Kaukaskiego - prowadzącego działalność o charakterze terrorystycznym na terytorium Rosji. Wymierzył im kary łączne 2 lat i 1 miesiąca pozbawienia wolności, a czwartego z mężczyzn uniewinnił. Od wyroku apelacje złożyły obie strony. Dziś Sąd Apelacyjny oddalając je utrzymał w całości wyrok Sądu Okręgowego. Sędzia sprawozdawca wyjaśniał, że Sąd Okręgowy przeprowadził postępowanie dowodowe szczegółowo i wnikliwie, eliminując szereg uchybień, jaki zaistniały na etapie postępowania przygotowawczego, m.in. dokonał dokładnego tłumaczenia nagranych rozmów, jakie prowadzili oskarżeni, aby zrozumieć ich prawdziwy i rzeczywisty sens. Zgromadzone dowody, w tym zeznania świadków narodowości czeczeńskiej oraz wyjaśnienia samych oskarżonych pozwoliły na przypisanie im przestępczego zachowania w zakresie przyjętym w zaskarżonym wyroku. Zawarte w obszernym uzasadnieniu motywy tego rozstrzygnięcia Sąd Apelacyjny w pełni podzielił, podobnie jak argumentację przywołaną dla wyjaśnienia, dlaczego Sąd nie przyjął oceny prawnej lansowanej przez urząd prokuratorski.
Jak przekazuje rzecznik praposwy Sądu Apelacyjnego w Białymstoku kontrola instancyjna nie potwierdziła też zasadności zarzutu rażącej niewspółmierności orzeczonych kar pozbawienia wolności. Tej części rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy także poświęcił obszerne rozważania, zasługujące na aprobatę Sądu Apelacyjnego. Sędzia sprawozdawca podkreślił, że wspieranie radykalnych grup nie prowadzi do złagodzenia konfliktów, ale do ich eskalacji. Działalność oskarżonych godziła przede wszystkim w interesy Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie rozmiar udzielanego przez nich wsparcia nie był duży, a działalność ta nie trwała długo. Jako okoliczności łagodzące uwzględniono trudne warunki życiowe, w jakich dorastali oskarżeni oraz ich pozytywną opinię. Z drugiej strony oskarżeni wraz z rodzinami przyjechali do Polski, korzystali ze wsparcia i winni byli przestrzegać polskiego prawa. Te wszystkie okoliczności zostały prawidłowo uwzględnione przez Sąd Okręgowy, który wymierzył im sprawiedliwe i adekwatne do stopnia zawinienia kary. Sąd odwoławczy nie znalazł żadnych podstaw do zmiany wyroku w tym zakresie. Tym samym wyrok stał się prawomocny.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę