Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Na jedwabiu, papierze i płótnie.

W czasie Nocy Muzeów Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na kolejne w tym roku wystawy twórców związanych z naszym miastem. 19 maja 2018 roku, o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy eco print (druk ekologiczny) na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak „Ślad natury” oraz ekspozycji grafiki, malarstwa i fotografii Grzegorza Gwizdona „Łomża bliska sercu”. Obie wystawy będą czynne do 17 czerwca 2018 roku.

Panorama muzeum: Katarzyny C. Marciniak „Ślad natury” - panorama sferyczna

Katarzyny C. Marciniak „Ślad natury” - panorama sferyczna

Katarzyna C. Marciniak urodziła się w 1970 roku w Łomży. W 1995 roku ukończyła Instytut Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ze specjalizacją z grafiki warsztatowej. Dyplom z rysunku uzyskała w pracowni prof. Stanisława Góreckiego. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest członkiem Związku Artystów Polska Sztuka Użytkowa. Od ponad 10 lat zajmuje się malarstwem na jedwabiu. Wcześniej był rysunek, grafika i fotografia reklamowa. Dzisiaj jedwab i jego barwienie zajmuje ją bez reszty. Zaczynała od malowania motywów roślinno-kwiatowych na tym niezwykłym materiale, jednocześnie podejmując próby odbijania wzorów bezpośrednio z roślin, liści, kwiatów, owoców.... Wkrótce ten drugi sposób „malowania” pochłonął ją całkowicie. Natura okazała się nie tylko niewyczerpanym źródłem inspiracji, ale także skarbnicą niezwykłych technik druku: eco print i eco dyeing, a naturalny jedwab – po wielu próbach z innymi tkaninami – najlepszym „podłożem” dla „roślinnej odbitki”. Autorce udaje się uzyskać jedyne w swoim rodzaju efekty malarskie, fragmenty roślin są dla niej niczym pędzel pozostawiający na tkaninie swój ślad. Wielką zaletą tych prac, obok ich urody malarskiej, jest szeroki wachlarz odniesień pozostawiający ogladającemu dużo swobody interpretacyjnej. Jedwabie Katrzyny C. Marciniak wychodzą z jej pracowni także jako akcesoria modowe i dekoracyjne: szale, chusty, apaszki, parea, kominy, bluzki, tuniki, biżuteria, poduszki, dekoracje do domu, a nawet ....lampy. Artystka prowadzi również warsztaty z malowania na jedwabiu.

Grzegorz Gwizdon jest łomżaninem z urodzenia. Łomżę wybrał także jako miejsce do życia i pracy. Zawodowo związany jest z Muzeum Północno-Mazowieckim. Za sobą ma studia z zakresu edukacji artystycznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom w 1997 roku). Od ponad 25 lat jego pasją jest fotografia. Maluje także obrazy i zajmuje się grafiką wydawniczą. Szczególnie inspiruje go pejzaż i architektura. Chętnie i często portretuje Łomżę. Dzięki niezwykłej intuicji potrafi wydobyć z otoczenia kadry, które świetnie oddają niepowtarzalny klimat i charakter miejsca. Dodatkowe efekty uzyskuje angażując do przetwarzania zdjęć technologię cyfrową. W wyniku nieszablonowej obróbki jego fotografie upodabniają się do rysunków, grafik lub akwarel, łącząc w sobie walory dokumentu i artystycznej kreacji. Wyrafinowanymi walorami graficznymi odznaczają się zwłaszcza zdjęcia stylizowane na technikę gumy chromianowej. Grzegorz Gwizdon tworzy także obrazy w sposób tradycyjny używając płótna i farb olejnych. To malarstwo ma najczęściej inspiracje pejzażowe, ale nierzadko wkracza także w obszary abstrakcji. Artysta maluje swobodnymi, szerokimi pociągnięciami pędzla wydobywając ekspresję i nastrój, które podkreśla soczystą, wysmakowaną kolorystyką.

Panorama muzeum: Grzegorz Gwizdon „Łomża bliska sercu” - panorama sferyczna

Grzegorz Gwizdon „Łomża bliska sercu” - panorama sferyczna

Twórcze wykorzystanie cyfrowych technologii znajduje odzwierciedlenie w autorskich przedsięwzięciach wydawniczych Grzegorza Gwizdona: seriach pocztówek i kolorowanek oraz tekach grafik. Do tej pory wydał 20 zestawów zawierających blisko 350 prac, dla których bazę stanowiły jego fotografie. Wydawnictwa te poświęcone są Łomży, Skansenowi Kurpiowskiemu im. A. Chętnika w Nowogrodzie i Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu. Ostatnio ukazał się zbiór „Łomża bliska sercu”, na który składa się 16 fotografii przetworzonych artystycznie na barwne ilustracje przywołujące klimat dawnych pocztówek. Artysta realizuje także inne projekty, m.in. jest autorem plakatu wydanego z okazji 65-lecia Fundacji Cepelia (2014 r.). Zdjęcia Grzegorza Gwizdona można znaleźć w licznych informatorach, katalogach wystaw, kalendarzach i przewodnikach turystycznych. Są także w Muzeum Północno-Mazowieckim – na ekspozycjach stałych „Kurpiowskie osóbki” i „Bursztyn w dorzeczu Narwi” (2015 r.), a od niedawna jedna z panoram Łomży zdobi ścianę muzealnego holu. Jako malarz i fotografik bierze udział w plenerach plastycznych (Osowiec, Ciechanowiec, Świdwin, Wisła, Szklarska Poręba, Kołobrzeg, Częstochowa, Irkuck, Drozdowo) oraz prezentacjach zbiorowych łomżyńskich twórców. W 2007 roku zorganizował indywidualną wystawę fotografii w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Grzegorz Gwizdon jest twórcą nierozerwalnie związanym z rodzinnym miastem. Niestrudzenie tworzy jego wielowymiarowy wizerunek rozwijając swój talent i pogłębiając artystyczne umiejętności.

 

Karolina Skłodowska

 

<?ggs document.writeEncoded(config.userdata.title()); ?>

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
so, 12 maja 2018 10:07
Data ostatniej edycji: pt, 23 listopada 2018 13:27:11

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę