środa, 23 maja 2018 napisz DONOS@

6 wieków Miasta

Dawna i teraźniejsza Łomża www.jpg Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.

.........Wystawa przedstawia duchowe i materialne oblicze Łomży od początku XV wieku, kiedy Łomża zaczęła nabierać cech miejskich, czego potwierdzeniem było powołanie pierwszego wójta w 1400 roku, przeniesienie parafii ze Starej Łomży w roku słynnej bitwy grunwaldzkiej (1410), a w końcu – lokacja miasta na niemieckim prawie miejskim chełmińskim w 1418 roku. Poznawanie przeszłości Łomży rozpoczynamy jednak od czasów nam współczesnych, a tym samym podejmujemy podróż w głąb jej dziejów.

.........Od wieków centralną częścią miasta był Rynek wytyczony na początku XV wieku. W jego sąsiedztwie, na tzw. Popowej Górze, znajdował się nieistniejący dziś pierwszy kościół parafialny pw. NMP i św. Rozesłańców, a także wybudowana w 1525 roku najważniejsza w mieście świątynia pw. św. Michała Archanioła ufundowana przez ostatnich książąt mazowieckich.

.........Na wystawie można obejrzeć starannie dobrane eksponaty, na przykładzie których została przedstawiona historia Łomży na różnych etapach rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty związane z prawno-ustrojowym funkcjonowaniem Łomży jako miasta książęcego i królewskiego, a także obiekty związane z łomżyńską katedrą. Zaprezentowane są sylwetki osób dziś nieco zapomnianych, a szczególnie zasłużonych dla rozwoju naszego miasta (wójtowie, starostowie, prezydenci, ludzie kultury, społecznicy). Osobą taką jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której tytuł został zapożyczony do naszej ekspozycji. Jej integralną część stanowi wystawa „W rycerskim obozie”, przygotowana we współpracy z firmą Spes Medieval Market z Torunia. Przedstawia ona kulisy bitwy pod Grunwaldem, której skutki miały wpływ także na dzieje naszego miasta.

.........Wystawie towarzyszy publikacja „Dawna i teraźniejsza Łomża” autorstwa Leona Rzeczniowskiego (1818-1887), nauczyciela historii i geografii w pięcioklasowej Szkole Powiatowej w Łomży kierowanej wówczas przez Jakuba Wagę. Książkę wydano po raz pierwszy w 1861 roku w Warszawie. Reprint został przygotowany na podstawie egzemplarzy ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

Marta Gosk

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0