Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Sąd uchylił ZRID na Zawadzką

Główne zdjęcie
Budowa ul. Zawadzkiej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił w całości decyzję Wojewody Podlaskiego z 21 grudnia 2017 r. dotyczącą pozwolenia na budowę ul. Zawadzkiej w Łomży od skrzyżowania z ul. Przykoszarowej do Szosy do Mężenina. Wyrok, po skardze jednego z mieszkańców Łomży, zapadł we wtorek i póki co nie jest prawomocny.

Dobudowa kilometra dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej ma być największym przedsięwzięciem na ten rok. Tylko same prace budowlane wyceniono na 14 milionów złotych, a do tego dochodzą np. wypłaty odszkodowań za grunty przejęte pod drogę. Aby zrealizować inwestycję koniecznym był podział około 20 działek prywatnych właścicieli i wywłaszczenie części gruntów pod szeroki pas drogowy. M.in. to obejmowała wydana we wrześniu 2017 roku decyzja prezydenta Łomży zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej (ZRID). To po wniesieniu skarg przez mieszkańców zajmował się nią najpierw wojewoda podlaski, a teraz także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Wojewoda swoją decyzję wydał pod koniec grudnia. Wojewoda uchylił w części, a w pozostałym zakresie utrzymał w mocy prezydencką decyzję ZRID. Wówczas Grzegorz Daniluk z ratusza przekazywał, że decyzja Wojewody jest ostateczna, w związku z tym Miasto Łomża może przystąpić do realizacji inwestycji.
I faktycznie miasto realizację inwestycji rozpoczęło, ale skarżący prezydencką decyzję nie zaprzestali dochodzenia swoich racji i skierowali sprawę do WSA w Białymstoku. Wyrok zapadł dwa dni temu – 8 maja 2018 r. Sąd, który formalnie zajmował się decyzją wojewody podlaskiego uchylił ją w całości. Uzasadnienie tej decyzji sądu nie jest jeszcze sporządzone, a wyroku można wnieść kasację. Póki co czekamy na odpowiedzi z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku i Urzędu Miejskiego w Łomży, czy w związku z takim orzeczeniem WSA prace budowlane mogą być prowadzone nadal, czy powinny zostać natychmiast wstrzymane?

Kilka godzin po publikacji tego artykułu Łukasz Czech z ratusza poinformował, że w Urzędzie Miejskim w Łomży nie znają treści wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie inwestycji na ul. Zawadzkiej. Stroną postępowania sądowego był Wojewoda Podlaski, a nie Miasto Łomża. Czech podaje także, że „zezwolenie prezydenta miasta na realizacje inwestycji drogowej nie zostało uchylone”, oraz że „prace na ul. Zawadzkiej są cały czas prowadzone”.

Zgodnie z planami władz miasta przedłużenie dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej miałoby zostać wybudowane do 2 października 2018 roku.

zobacz: Nie chcą dobudowy dwujezdniowej Zawadzkiej

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę