Najnowsze tendencje na rynku pracy – warunki zatrudnienia coraz lepsze?
W 2017 roku sytuacja na rodzimym rynku pracy znacząco poprawiła się w stosunku do lat poprzednich. Obniżyła się stopa bezrobocia, a wielu pracowników odnotowało podwyżki płac. Wiele wskazuje na to, że podobnie będzie wyglądała sytuacja również w obecnym roku – korzystne tendencje utrzymają się, a silna pozycja pracownika nie osłabnie.
W obliczu wyzwania zostaną postawieni pracodawcy. Jeśli chcą pozyskać odpowiednich kandydatów oraz utrzymać obecnych pracowników, muszą sprostać wymaganiom stawianym przez pracowników. Czy zatem zaobserwujemy polepszenie warunków zatrudnienia? Przyjrzyjmy się dokładniej prognozom na nadchodzące miesiące.
Młodzi dochodzą do głosu
Na rynek pracy wkraczają młode, pewne siebie pokolenia. Wykształceni, żądni podnoszenia swoich kwalifikacji i pragnący spełnienia zawodowego. Mowa o Millenialsach, czyli obecnych 20-30 latkach. Co cechuje to pokolenie pracowników opisuje szerzej artykuł: „Jak Millenialsi zmieniają rynek pracy”. Czy faktycznie mają oni niebagatelny wpływ na kształt rynku pracy w Polsce? Otóż w związku z malejącą stopą bezrobocia, poprawą sytuacji gospodarczej oraz rosnącym niedoborem pracowników w wielu branżach, dochodzi do umacniania się pozycji pracownika. Większość stanowisk obsadzona zostaje przez pokolenia X oraz Y, które prezentują wysoki odsetek posiadania tytułów inżyniera, magistra i wyższych, a także skrupulatnie poszerzają swoje przygotowanie zawodowe.
Jakie zmiany na rynku pracownika?
Młodzi wiedzą jakie mają oczekiwania – poszukują pracy, która zagwarantuje im swobodę i zadowolenie, ale w zamian chcą również dać z siebie jak najwięcej. W związku z tym sprzężonym układem, pracodawcy muszą przybierać postawę, która odpowie na potrzeby kandydatów i pracowników. Nieodzownie wiąże się to z koniecznością organizowania szkoleń i kursów, wprowadzaniem odpowiedniego systemu wynagrodzenia pozapłacowego, ale również zaoferowaniem stawek, które będą godne posiadanych przez pracobiorców kwalifikacji.
Kto zyska na zmianach?
„Barometr zawodów 2018”, czyli najnowsze badanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Polsce, wskazuje, że niemal w całym kraju nie zabraknie wakatów dla budowlańców i inżynierów budownictwa, kierowców, kucharzy, pracowników produkcji, sprzedawców, pracowników służby zdrowia i kurierów. Jednak największą grupą deficytowych zawodów bez wątpienia są te związane z branżą IT. Zapotrzebowanie na specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, programistów, grafików i webmasterów rodzi potrzebę dokształcania się przez pracowników, a czasem i wymaga zupełnego przebranżowienia. Całe zaangażowanie wydaje się opłacalnym przedsięwzięciem, ponieważ sektor IT jest jednym z najlepiej opłacanych. Eksperci portalu Aplikuj.pl zgodnie twierdzą, że dokonujące się zmiany będą korzystne głównie dla młodszego pokolenia – to ono dobrze się czuje w nowoczesnych technologiach, a z tymi będziemy mieć do czynienia niemal w każdej branży.
Zapewnienie korzystnych warunków zatrudnienia to jeden z najbardziej spodziewanych trendów na rynku pracy. Wzrost średnich płac, podwyżki pieniężne i pozapłacowe, a także zmiana zawodów deficytowych będą miały ogromny wpływ na kształtowanie rynku pracy w bieżącym roku.
tekst partnerski