Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Z historii Łomży – warsztaty dla uczniów

W związku ze zbliżającą się rocznicą 600-lecia nadania Łomży praw miejskich serdecznie zapraszamy do Muzeum na ciekawe zajęcia z historii naszego miasta. Przygotowaliśmy wyjątkowe lekcje – dla młodszych uczniów: „Jeleń z łomżyńskiego herbu”, „Książę Mazowiecki Janusz I – dobroczyńca Łomży”, „Łomża – Miasto Książąt Mazowieckich”, natomiast dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej: „Lokacja Łomży na prawie chełmińskim”. Muzealną ideę objął swoim patronatem Pan Prezydent Mariusz Chrzanowski. Biorąc pod uwagę oczekiwania nauczycieli i uczniów mamy do wyboru kilka wariantów tej samej lekcji w zależności od wieku, preferencji i oczekiwań odbiorców.

Wyjątkową atrakcją jest interaktywna mapa, na której dzieci zbudują miasto średniowieczne z uwzględnieniem jego położenia, liczby mieszkańców, architektury i specyfiki. Kim był Książę Janusz I Starszy? Jak dzieliło się społeczeństwo w średniowieczu? Kto faktycznie sprawował władzę w mieście? Jakie są najstarsze łomżyńskie ulice i zabytki? Co przetrwało do dzisiejszych czasów? Na te i wiele innych pytań postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w czasie muzealnych zajęć. Dla młodzieży gimnazjalnej oraz uczniów szkół średnich przygotowaliśmy ciekawą opowieść z prezentacją multimedialną i edukacyjną kartą pracy z wykorzystaniem ekspozycji stałej „Łomża. Wędrówka przez wieki”. Do każdej z lekcji opracowaliśmy pomoce edukacyjne, dzięki którym zburzymy mit o „mrocznym średniowieczu” i pokażemy rozdział lokalnej historii dokumentujący czas potęgi i braterstwa. Karty pracy, które uczniowie zabierają ze sobą stanowią zbiór najważniejszych informacji i historycznych faktów dotyczących średniowiecznej Łomży. Przechowując pamięć o tym, co było przed wiekami nie jesteśmy bezimienni, posiadamy swoje korzenie i poczucie osadzenia w przeszłości, co przekłada się na budowę lokalnego patriotyzmu. Zamiarem muzealnych edukatorów jest wyposażenie dzieci i młodzieży w potrzebną wiedzę by właściwie przeżyć zbliżający się jubileusz i poznać pasjonującą historię grodu nad Narwią, który stał się miastem.

Zapisy na lekcje przyjmuje Dział Edukacji i Promocji Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży pod nr. tel. 86 216-28-16, 668-337-662

Grzegorz Gwizdon
wt, 20 marca 2018 10:40
Data ostatniej edycji: wt, 20 marca 2018 13:53:05

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę