Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Znowu brudne powietrze

Główne zdjęcie
Wyniki pomiarów dobowych zanieczyszczenia powietrza w Łomży pyłami PM10. czerwone słupki wskazują dni z przekroczeniem dobowej normy.

Kolejny raz tej zimy w Łomży były przekroczone dzienne normy zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi. W niedzielę według pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w mieście średnie stężenie pyłów PM10 wynosiło 80 µg/m3, przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3. Najgorzej było nocą. Godzinowe pomiary wskazały wówczas stężenie tego zanieczyszczenia nawet powyżej 300 µg/m3.

Jakość powietrza w Łomży oficjalnie jest monitorowana tylko w jednym miejscu koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego. Pomiary jednoznacznie wskazują, że w okresie grzewczym wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi powyżej dopuszczalnych w Polsce norm. Zanieczyszczenia te powstają m.in. wskutek palenia w piecach domowych. Szczególnie niebezpieczne jest spalanie w nich śmieci, laminatów, odpadów z płyt wiórowych czy gumy. WIOŚ od kilku lat informuje o przekroczeniach w Łomży poziomu stężenia średniorocznego pyłami zawieszonymi PM2,5, a przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym jest kilkadziesiąt.

W niedzielę dobowy dopuszczalny poziom zanieczyszczenia pyłami PM10 w Łomży był przekroczony o około 65%, przy czym szczególnie zanieczyszczone powietrze było w godzinach wieczornych i nocnych. O godzinie 19. stężenie pyłami PM10 wyniosło 100 µg/m3, o godzinie 22.00 257 µg/m3, a o godz. 23.00 - 304,5 µg/m3.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę