Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@

Dziura w budżecie miasta coraz większa

Główne zdjęcie
Ratusz

Sytuacja finansowa świętującej w tym roku 600-lecie miejskości Łomży nie jest powodem do zadowolenia. Władze miasta planują zaciągniecie w tym roku rekordowo dużego kredytu (38,5 mln zł) zwiększając zadłużenie samorządu do kwoty 147 i pół miliona złotych. Kredyt musimy wziąć aby móc spłacić tegoroczne raty kredytów zaciąganych w poprzednich latach i na pokrycie deficytu, czyli różnicy w budżecie pomiędzy planowanymi dochodami a wydatkami. Okazuje się, że deficyt planowany w wysokości 28 mln 747 tys., teraz prezydent chce zwiększyć jeszcze o 6 mln 666 tys. zł.

Zwiększenie deficytu miasta do 35,4 mln zł zakładają poprawki do budżetu jakie zostały skierowane do radych miasta przed przyszłotygodniową sesją. Wzrost dziury budżetowej wynika m.in. z planów prezydenta składania wniosków o dotacje na inwestycje w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. Ministerstwo oferuje dofinansowania do 50% kosztów kwalifikowanych wybranych przedsięwzięć. Prezydent chce ubiegać się o dotacje na  budowę niezbędnej sali gimnastycznej i boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 2 (planowana realizacja w latach 2018 – 2019). Z tego samego programu mogłoby zostać dofinansowane także budowa drugiego wielofunkcyjnego boiska, na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Zielonej, wymiana nawierzchni boisk na „Orliku” przy ulicy Katyńskiej, wyciszenie Pływalni Miejskiej przy ul. Niemcewicza wraz ze spłyceniem niecki jednego toru pływackiego oraz  wyposażenie Stadionu Miejskiego przy ul. Zjazd w siłownię. 
Wśród wielu zmian w budżecie miasta, które mają zatwierdzić radni Łomży, jest także uzupełnienie dziury po zmniejszeniu kwoty jaką miasto miało otrzymać od rządu z tytułu subwencji oświatowej.  Ministerstwo Finansów poinformowało, że Łomża otrzyma o 1 mln  231 tys. 164 zł mniej niż zapisano w budżecie. 
Jak czytamy w dokumentach przekazanych radnym, po wprowadzeniu zaproponowanych przez prezydenta zmian „deficyt budżetu zwiększy się o kwotę 6 666 591 zł”. Zwiększenie dziury budżetowej ma nie spowodować wzrostu zadłużenia Łomży. Pieniądze na pokrycie tego zwiększenia deficytu mają pochodzi z tzw. „wolny środków”, czyli pozostały po rozliczeniu ubiegłorocznych dochodów i wydatków miasta.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę