Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ogórek w Muzeum Diecezjalnym

Główne zdjęcie
Magdalena Ogórek

– Nie spodziewałam się, że w roku 2018 ta książka, traktująca o strasznych zbrodniach aparatu niemieckiego i austriackiego, stanie się powodem tego, że rodzina zbrodniarza wojennego Wächtera zechce podjąć z nią walkę! – mówiła Magdalena Ogórek w Muzeum Diecezjalnym. Promowała w nim swą najnowszą książkę „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”, traktującą o hitlerowskim dygnitarzu, odpowiedzialnym też za eksterminację Żydów. Podczas spotkania zaprezentowano również efektowny album „Katalog wystawy Muzeum Diecezjalnego w Łomży”, ukazujący wszystkie rzeźby, obrazy i inne cenne zabytki z muzealnych zbiorów.

Magdalena Ogórek stała się w Polsce powszechnie znana dzięki ośmioletniej współpracy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, zakończonej w roku 2015 po nieudanych startach w wyborach parlamentarnych oraz prezydenckich. Obecnie współpracuje z Telewizją Polską oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”, a w grudniu ubiegłego roku wydała „Listę Wächtera”, zainspirowana do jej napisania przez słynny obraz, zarekwirowany przez Wächtera w Krakowie już w grudniu 1939 roku. Dzieło Bruegla do dnia dzisiejszego nie wróciło do Polski, obecnie znajduje się w wiedeńskim muzeum.
– Trzy lata temu, podejmując wyzwanie tej książki, kiedy wpadłam na trop obrazu „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla, nie przypuszczałam, że życie poprowadzi mnie tak, że nazbiera mi się materiału na taką książkę – mówi Magdalena Ogórek. – Wächter rozpłynął się w mrokach historii. Przez 70 lat nie powstał na jego temat żaden artykuł, nie było żadnej książki. Polska do dzisiaj poszukuje ponad pół miliona dzieł sztuki, zagrabionych i zaginionych podczas II wojny światowej!
Wiele z nich zrabował i wywiózł generał Otto von Wächter, gubernator dystryktów krakowskiego i galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa, kat krakowskich Żydów i twórca zbrodniczej, ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Magdalena Ogórek w formie reportażu historycznego przedstawia nie tylko jego zbrodniczą drogę, ale też metodycznie zaplanowaną grabież dzieł sztuki w okupowanej Polsce, z której wiele zabytków trafiło do rodzinnego zamku Wächterów pod Wiedniem. Główny bohater książki uniknął alianckiego sądu w Norymberdze, ale zmarł w Rzymie w roku 1949. Oficjalnie na żółtaczkę zakaźną, ale jak odkryła autorka w archiwach watykańskich i potwierdziła w archiwach CIA, Wächterem interesowały się amerykańskie służby wywiadowcze i dlatego został otruty przez radzieckiego agenta we Włoszech. Autorka dotarła też do Horsta von Wächtera, obecnie 78-letniego syn zbrodniarza, uzyskując dostęp do archiwum rodziny, w tym korespondencji, unikalnych zdjęć oraz nagrań wspomnień żony Wächtera. 
– To bardziej materiał dla psychologów i innych specjalistów, że tyle lat po wojnie rodzina zbrodniarza wojennego potrafi powiedzieć, że ojciec był dobrym nazistą, bo mógł zabić więcej osób, ale tego nie zrobił! – nie kryje oburzenia Magdalena Ogórek, dodając, że dwa lata temu, będąc u sędziwego już adiutanta Wächtera, widziała w jego salonie portret Hitlera, a do tego w kuchni zdjęcia gospodarza w mundurze SS-mana. 
Kilka dni temu „Fakt24” podał, że Horst von Wachter zapowiedział zdecydowane kroki na drodze sądowej, ponieważ „Lista Wächtera” godzi w dobre imię jego ojca.
– Rodzina Wächtera chce przez sąd austriacki zablokować tę książkę, ponieważ jest to pierwsza tego typu kompleksowa biografia, traktująca o zbrodniach rodziny Wächterów, zwłaszcza na terenie Polski, ukazująca bardzo niewygodną dla tych ludzi prawdę – mówi Magdalena Ogórek, dodając, że czekają z wydawcą na zapowiedziany pozew. 
„Listy Wächtera” zabrakło w Łomży dla wszystkich chętnych – wydawca zapowiada jednak dodruk. Bez problemów można było za to zdobyć drugie promowane tego dnia wydawnictwo, „Katalog wystawy Muzeum Diecezjalnego w Łomży”. Zawiera ono na 360 stronach teksty 10 autorów oraz około 900 zdjęć autorstwa Damiana Kwietnia, przedstawiających wszystkie obiekty z muzealnych zbiorów.
– Przez dwa lata zmagaliśmy się z przygotowaniem tego katalogu – mówił Przemysław Gorek, jeden z jego autorów. – Jest on tylko częścią projektu sfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegającego na modernizacji wystawy „Rzeźba między Ziemią a Niebem” oraz przeprowadzeniu prac konserwatorskich przy wybranych, najcenniejszych obiektach. Kiedy prezentujemy ten katalog w Polsce reakcja jest taka: niesamowite! To w Łomży mają takie zbiory?

Wojciech Chamryk

Foto: Magdalena Ogórek
Foto: Magdalena Ogórek
Foto: Ks. Tomasz Grabowski z katalogiem wystawy Muzeum
Foto:
Foto: Magdalena Ogórek w Muzeum Diecezjalnym w Łomży
Foto: Magdalena Ogórek w Muzeum Diecezjalnym w Łomży
Foto: Szymon Syperek
Foto: Szymon Syperek
Foto:
Foto: Inga Wawrzynkowska
Foto: Magdalena Ogórek
Foto: Magdalena Ogórek w Muzeum Diecezjalnym w Łomży

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę