Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

2017 „to był dobry rok” - ocenia komendant

Główne zdjęcie
fot. KMP Łomża

W ubiegłym roku było mniej rozbojów, bójek, kradzieży, kradzieży z włamaniem i uszkodzeń mienia. Trochę wzrosła w stosunku do 2016 roku liczba uszkodzeń ciała, ale skradzionych samochodów było ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Generalnie wzrosła wykrywalność przestępstw zwłaszcza gospodarczych i narkotykowych, ale nieco spadła wykrywalność przestępstw kryminalnych. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży podsumowali ubiegły rok i komendant nadkom. Marek Sienkiewicz oceniła, że „to był dobry rok”.

W ubiegłym roku ogółem w KMP w Łomży było wszczętych 1421 postępowań i stwierdzono 2429 przestępstw. Najwięcej było przestępstw gospodarczych – 1171. Tu policjanci mogą pochwalić się jednym z najwyższych współczynników wykrywalności, który w 2017 roku znacząco wzrósł i ostatecznie wyniósł 96,1%. Lepsze wyniki mają tylko funkcjonariusze rozliczający przestępstwa drogowe czyli wypadki  - 99,5%, i przestępstwa narkotykowe – 97,9%. Tych ostatnich przez cały ubiegły rok w mieście i najbliższej okolicy doliczono się 141.
Znacznie niższa wykrywalność sprawców jest w przypadku przestępczości kryminalnej. W ubiegłym roku stwierdzono tu 980 takich przestępstw, a ustalono sprawców w 67,6% przypadków, co jest spadkiem o 2 punkty w stosunku do 2016 roku.
W przypadku 7 kategorii przestępstw kryminalnych, które najbardziej odczuwane są społecznie:  rozbojów, bójek, uszkodzeń ciała, kradzieży, kradzieży z włamaniem, kradzieży samochodów i uszkodzeń mienia, to wykrywalność wzrosła aż o 9,3 punkty, ale wynosi 39,8%. To oznacza, że z 435 stwierdzonych takich przestępstw sprawców udało się ustalić w nieco ponad co trzecim zdarzeniu. Np. ze 166 ubiegłorocznych kradzieży jako wykryte wskazano 54. Na 128 kradzieży z włamanie – wykryto 46. Z 85 przestępstw uszkodzeń mienia wykryto sprawców 25, a z 12 rozbojów wykryto sprawców 8. Najgorsze wynika są w przypadku kradzieży samochodów z 21 takich zdarzeń w ubiegłym roku (w 2016 r. było 9) nie wykryto żadnego ze sprawców.
- Część pojazdów zostało odzyskanych, ale sprawców nie znaleźliśmy – przyznawał komendant Sienkiewicz dodając, że ze zwiększoną kradzieżą samochodów zmagają się policjanci w całym województwie.   

Na drogach było bezpieczniej
W porównaniu z 2016 roku znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na drogach. Liczba wypadków spadła z 69 do 55, a w konsekwencji mniej jest też osób poszkodowanych. W ubiegłym roku na drogach i ulicach zginęło 9 osób wobec 16 rok wcześniej. Liczba rannych zmniejszyła się z 79 do 65. Spadła też liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję. W 2027 roku było ich 252, a w 2016 roku 263.   
Zwiększyła się za to liczba kolizji drogowych, których w sumie było 1147, czyli średnio ponad trzy dziennie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę