Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Uroczystości rocznicowe w Jeziorku koło Łomży

W Lesie Jeziorkowskim, w miejscu masowych straceń mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej - dziś odbędą się uroczystości rocznicowe. M.in. o 15.00 odprawiona zostanie tu Msza św. polowa w intencji pomordowanych przez hitlerowców łomżan. Położony zaledwie około 10 km od Łomży Las koło wsi Jeziorko stał się miejscem martyrologii już latem 1942 roku. Żandarmi z Jedwabnego i Jeziorka zamordowali tu kilkudziesięciu pensjonariuszy Domu Starców w Pieńkach Borowych. Druga egzekucja miała tu miejsce nocą z 29 na 30 czerwca 1943 roku - zginęło w niej 62 aresztantów z łomżyńskiego więzienia. Kilkanaście dni później, 15 lipca 1943 roku specjalna grupa powołana do akcji pacyfikacyjnych, zwana Grupą Mullera aresztowała wczesnym rankiem i tego dnia rozstrzelała ponad 50 osób - czołowych przedstawicieli inteligencji łomżyńskiej.

Były tam całe rodziny, także starcy i dzieci. 15 lipca 1945 roku, w drugą rocznicę ostatniej egzekucji, cmentarz leśny poświęcił ówczesny ordynariusz diecezji łomżyńskiej ks. bp Stanisław Kostka Łukomski. W dzisiejszych uroczystościach wezmą udział mieszkańcy Łomży, Jeziorka i okolic, poczty sztandarowe straży oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę