Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bo kawa jest za twarda?

Niemal równe 40 tysięcy złotych wydadzą władze miasta Łomża po to, aby kawa serwowana w ratuszu była bardziej miękka. Tuż przed końcem 2017 roku na taką kwotę podpisano umowę na dostawę, zamontowanie i uruchomienie stacji zmiękczania wody w budynku Urzędu Miejskiego przy Starym Rynku. Pytania o uzasadnienie dla tej miejskiej inwestycji najwyraźniej są za trudne, bo od ponad tygodnia ratusz milczy. Tak samo zachowują się władze miejskiej spółki dostarczającej wodę, również do ratusza, które dopytywaliśmy o to, czy mieszkańcy Łomży też powinni kupić sobie i zainstalować stacje zmiękczania wody?

Producenci urządzeń do zmiękczania wody podają, że twarda woda wysusza skórę i niszczy włosy, a osad, który wytrąca się w trakcie podgrzewania wody, niszczy np. pralki. Twardość wody ma też niekorzystny wpływ na smak, zapach i wartości odżywcze dań i napojów. Twarda woda w przypadku kawy zmniejsza jej intensywność, pozbawiając ją smaku i aromatu. Sole przenikają do napoju, psując jego smak nadmierną goryczą. Miękka woda pozwala na uzyskanie delikatnej i puszystej piany w kawie bez dodatków w postaci drobinek kamienia i osadów.
Możemy się tylko domyślać, że to właśnie było powodem podpisania ostatniego dnia roboczego 2017 roku umowy na dostawę, zamontowanie i uruchomienie stacji zmiękczania wody w budynku łomżyńskiego ratusza. Wartość tej umowy opiewa na 38 tysięcy 929 złotych i 50 groszy, a zmiękczona woda w ratuszu ma być dostępna pod koniec marca. Póki co, ratusz nie odpowiedział na wysłane 3. stycznia 2018 r. pytania o uzasadnienie tej inwestycji. Przy okazji pytaliśmy władze miasta, czy zabiegi zmiękczania dostarczanej przez miejskie wodociągi wody do domów i mieszkań w całym mieście powinny być stosowane powszechnie. Podobne pytania skierowaliśmy do władz miejskiej spółki wodociągowej. One też nabrały wody w usta... Wydawałoby się proste pytania, a jednak wywołały konsternację. Dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi ani z ratusza, ani z MPWiK. 
Miejska spółka wodociągowa od dłuższego czasu usiłuje przekonać, że łomżyńska kranówka z powodzeniem może konkurować z wodami butelkowanymi, dostępnymi na półkach sklepowych, ponieważ – jak twierdzi - jej parametry są zbliżone, a nawet lepsze od tych butelkowanych. 

Ludzie władzy często „łamią sobie zęby” napotykając problemy. Okazuje się, że w Łomży potrafią to zrobić na wodzie do kawy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę