Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 10 grudnia 2024 napisz DONOS@

Przemoc zaczyna się od słów

- Przemoc eskaluje. Zaczyna się od słów, później są jakieś popchnięcia, szarpnięcia, a skończyć może się nawet na pozbawieniu życia. Do tego może posunąć się sprawca, jeśli nie będzie wcześniej odpowiedniej reakcji – mówiła Karolina Szulkowska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Łomży. Około 150 osób - pracowników ośrodków pomocy społecznej, policji, pielęgniarek rodzinnych i studentów uczestniczy w starostwie powiatowym w konferencji poświęconej zjawisku przemocy „Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Razem przeciwko przemocy wobec osób zależnych”. - Od początku roku zarejestrowaliśmy 184 postępowania w związku z artykułem 207 kodeksu karnego, który opisuje przestępstwa znęcania się fizycznego i psychicznego – mówiła prokurator Szulkowska podkreślając, że to jeden z największych udziałów w łącznej puli postępowań.

Kodeks karny Art. 207. 
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

- Fala przemocy cały czas ma miejsce. Większość naszych postępowań w związku z art. 207 kk  - dotyczy znęcania się nad członkiem najbliższej rodziny – mówiła szefowa łomżyńskiej prokuratury zaznaczając, że prokuratorzy dowiadują się w momencie zatrzymania sprawcy lub złożenia zawiadomienia przez ofiarę. Często to jest już bardzo późno, bo znęcanie się odbywa się w „czterech ścianach” domu czy mieszkania i jest skrywane także przez ofiary. Gdy sprawa dochodzi do prokuratury, to – jak zapewniała prokurator Karolina Szulkowska - dziś są już narzędzia prawne pozwalające na skuteczne odizolowanie sprawcy od ofiary przemocy. 
- Niemniej ofiarom trzeba udzielać wsparcia także psychicznego – mówiła podkreślając znaczenie pracowników pomocy społecznej czy pielęgniarek, które jako pierwsze mogą zobaczyć znamiona znęcania się. - My w sądzie potrzebujemy dowodów -  świadków, obdukcji lekarskich i pokrzywdzonych - podkreślała. Prokurator mówiła, że bardzo często zdarza się, że osoba, która zgłaszała zawiadomienie o znęcaniu po tygodniu, dwóch czy trzech wycofuje je. - Większość wszczynanych postępowań prokuratorskich kończy się zmianą postawy osoby pokrzywdzonej – ujawniała. Apelowała do zebranych o zapewnienie pokrzywdzonym odpowiedniej pomocy psychologicznej i uświadomienie, że wycofanie się działa na niekorzyść pokrzywdzonych. - Gdy po kilku latach dochodzi do sprawy w sądzie, jest nam niezwykle trudno udowodnić, że osoba ta jest wiarygodna, bo jego zeznania będą podważane przez obronę częstą zmianą zdania - mówiła. 

Na innych rodzaj przemocy zwracał uwagę ks. dr Radosław Kubeł. To przemoc, która dotyka osoby starsze często schorowane, które nie są już samowystarczalne. 
- Dosyć często spotykamy się z przejawami subtelnej przemocy, choćby drwiny z religijności starszych osób. Dla tego pokolenia, które stoi u progu śmierci, każde negatywne odniesienie do ich wiary, do praktyk religijnych, jest niezwykle bolesne i jeszcze bardziej izoluje te osoby, zamyka w sobie, czyniąc dla nich świat niezrozumiałym, a nawet strasznym. Dosyć często osoby starsze zamykały drzwi, ściszały głos, ale wyżalały się ze swego przykrego stanu życia – mówił kapłan, podkreślając, że czasami młodzi mogą nie zdawać sobie sprawy z tego jak taka subtelna przemoc przybiera postacie niezwykle bolesne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę