Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Podlaskie laury muzealne rozdane

Blisko 100 osób uczestniczyło 17 listopada 2017 roku w uroczystości z okazji XV-lecia działalności Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich, która odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku w siedzibie Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich w Kruszynianach.

Spotkanie zainaugurowała sesja muzealnicza z udziałem podlaskich muzealników oraz zaproszonych gości w osobach: Michała Niezabitowskiego, prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich, dr hab. Ewy Wyki z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie oraz dr hab. Piotra Majewskiego, dyrektora naczelnego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków w Warszawie, a także imama Janusza Aleksandrowicza i Bronisława Talkowskiego, przewodniczącego Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach. W drugiej części uroczystości odbyła się gala konkursu „Podlaski Laur Muzealny 2016”, na której obecny był Anatol Wap, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Wśród laureatów konkursu znaleźli się Magdalena Mucha z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Emil Cywiński, współwłaściciel kolekcji muzykaliów, którzy otrzymali wyróżnienie za wystawę „Wszystkie barwy muzyki”. Główną nagrodę w tej kategorii otrzymał Piotr Niziołek z Muzeum Historycznego w Białymstoku za wystawę „Pieniądz fałszywy”. Za najciekawsze wydarzenie poza wystawiennicze uznano projekt edukacyjny „Wspólnie opowiedziana historia” Magdaleny Wołowskiej-Rusińskiej i Krzysztofa Skłodowskiego z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Natomiast główną nagrodę w kategorii „Wydawnictwo” otrzymali: Jolanta Szczygieł-Rogowska, Marta Pietruszko i Wojciech Bokłago z Galerii im Sleńdzińskich w Białymstoku za książkę „Na wschód od Paryża był modny Białystok”. Na zakończenie części oficjalnej Marek Gajewski, prezes Oddziału Podlaskiego SMP uhonorował plakietą „Laur Wdzięczności” 15 osób zasłużonym dla działalności Stowarzyszenia. W tym gronie znalazł się Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum w Łomży. W programie uroczystości jubileuszowej znalazło się także zwiedzanie meczetu i zabytkowego mizaru (cmentarza) w Kruszynianach oraz obiad w Tatarskiej Jurcie Dżenetty Bogdanowicz, a także występ Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk” i spotkanie towarzyskie.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 21 listopada 2017 12:49
Data ostatniej edycji: wt, 21 listopada 2017 13:41:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę