Przepisy pchają MPEC w OZE
- Zmiana nastąpiła po opublikowaniu 5 czerwca 2017 roku rozporządzenia ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, dotyczące obowiązku zakupu ciepła z odnawialnych źródeł energii (OZE) – odpowiada Radosław Żegalski, prezes MPEC pytany dlaczego wiosną rozważano, czy miejska ciepłownia ma zrealizować projekt budowy kotła na biomasę czy kotła na biomasę w kogeneracji, a teraz chce realizować obie inwestycje. Zdaniem prezesa MPEC nowe przepisy „grożą katastrofą w zakresie produkcji ciepła” łomżyńskiej spółce ciepłowniczej. Jeśli w pobliżu powstałaby firma produkująca ciepło z OZE – a takie plany według Żegalskiego były - MPEC musiałby w pierwszej kolejności od niej kupować ciepło, ograniczając własną produkcję.
5 czerwca 2017 roku opublikowano rozporządzenie Ministra Energii z dnia 18 maja 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku i warunków technicznych zakupu ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz warunków przyłączania instalacji do sieci. Jak oceniają specjaliści najważniejszym jego zapisem jest ten mówiący o pierwszeństwie zakupu ciepła z OZE: „Zakup ciepła oferowanego przedsiębiorstwu energetycznemu zajmującemu się obrotem ciepła lub wytwarzaniem ciepła i jego sprzedażą odbiorcom końcowym jest realizowany w pierwszej kolejności przed zakupem ciepła z innych źródeł, niebędących instalacjami.”
- Aby temu zapobiec, musimy jak najszybciej osiągnąć status przedsiębiorstwa efektywnego energetycznie – mówi Radosław Żegalski, prezes MPEC Łomża.
Takie przedsiębiorstwo w dzisiejszym stanie prawnym, to firma, która 50% produkcji ciepła ma z OZE, albo 75% z OZE i kogeneracji (wraz z produkcją prądu).
- Pierwszy etap naszej inwestycji, budowa małego kotła na biomasę, na którą mamy przyznane blisko 10 mln zł dotacji ze środków unijnych, da nam około 37% ciepła z OZE – mówi prezes Radosław Żegalski tłumacząc, że dlatego projekt, który początkowo był rozważany jako ewentualny, teraz powinien jak najszybciej zostać zrealizowany. - Jest duże zagrożenie, że ktoś, kto będzie produkował ciepło z OZE, będzie chciał się do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączyć. Jeśli będziemy mieć ten kocioł, nikomu to nie będzie się już opłacało – podkreśla.
Prezes Żegalski powtarza, że zapewnienie dostaw biomasy do spalania w Łomży ma nie stanowić problemu, nawet po realizacji drugiego etapu inwestycji, czyli budowy jeszcze jednego kotła na biomasę w kogeneracji. Poza produkcją ciepła na potrzeby mieszkańców Łomży MPEC wytwarzałby także prąd sprzedawany do sieci energetycznej. Jego zdaniem dziś szansa na realizację tego przedsięwzięcia wynosi ok. 40%, ale gdyby udało się je zrealizować, byłoby to bardzo dobre dla miejskiej spółki, która zyskałaby dodatkowe źródło dochodów i większą możliwość utrzymywania stabilnych cen ciepła.
Mimo, że oba kotły na biomasę teoretycznie byłyby wstanie wyprodukować tyle ciepła ile MPEC sprzedawał średnio rocznie w ostatnich latach, prezes Żegalski zapewnia, że spółka nie zrezygnuje ze spalania węgla.
- To wszystko będzie zależne od warunków zewnętrznych, czyli przede wszystkim ceny surowców – mówi Radosław Żegalski, oceniając, że po realizacji obu inwestycji z biomasy będzie produkowane nie wiele więcej niż 50% ciepła. - Mówiąc radnym na posiedzeniu komisji gospodarki komunalnej, że nie spowoduje to wzrostu cen ciepła, miałem na myśli realizację samej inwestycji. To nie chodzi o surowiec. Na jego cenę nie mam wpływu, ale wówczas będziemy mieć wybór – podkreśla zaznaczając, że rezygnując z inwestycji, czy pozostając tylko przy spalaniu węgla, ceny ciepła w mieście na pewno wzrosłyby o 10-20%.
Ostatnim dokumentem niezbędnym do podpisania przez MPEC umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację na realizację pierwszego etap przechodzenia ciepłowni miejskiej na biomasę, była uchwała zgromadzenia wspólników. Tę funkcję jednoosobowo pełni prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Podjął ją we wtorek, 31 października 2017 r.
zobacz: MPEC w Łomży przejdzie z węgla na biomasę.