Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kazimierz Kalkowski ponownie w Łomży

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży (ul. Długa 13) oraz Autor zapraszają 8 listopada 2017 roku (środa), o godz. 18.00, na otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby w materiałach ceramicznych Kazimierza Kalkowskiego. Wystawa czynna do 6 grudnia 2017 roku. Kazimierz Kalkowski urodził się w 1954 roku. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1981 roku, w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Ostrowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę w ceramice. Projektuje witraże i kompozycje ścienne.

Panorama muzeum: Kazimierz Kalkowski w Łomży 1 - panorama sferyczna

Kazimierz Kalkowski w Łomży 1 - panorama sferyczna

Chcąc opisać jednym słowem zjawisko Kazimierza Kalkowskiego byłoby to słowo paradoks. Paradoksem jest, że artysta podejmuje trud tworzenia, by ukazać rozpad – niekoniecznie ciała, czy materii w ogóle – ale ludzkiego ducha. Z lubością „grzebie się” w tym, czym większość gardzi, czego się boi lub istnienia nawet nie przeczuwa, ale, o zgrozo! Robi to pięknie. Niezaprzeczalny kunszt rzeźbiarski/ceramiczny/artystyczny pozwala mu kreować złożone, irracjonalne światy zarazem kuszące niemalże barokowym przepychem i rażące groteskową wymową. Jest to twórczość , która odpycha i przyciąga jednocześnie. Wzrok uporczywie powraca do niepokojących widziadeł, jak język do bolącego zęba. Wirtuozerska forma, wybujała i kipiąca, niesie treści zgoła dalekie od kwitnących i tętniących życiem ogrodów, z którymi potencjalnie mogłaby być kojarzona. U Kalkowskiego wszystko jest skarlałe, zdeformowane, dwuznaczne, a co za tym idzie relatywne. Niejednoznaczność, niestałość czegokolwiek, tak charakterystyczna dla czasów przełomu, jest także domeną groteskowych światów jego ceramicznej imaginacji. Inteligentnym szyderstwem kamufluje smutną diagnozę, pokazuje nasze przewiny wcielone, to, kim można z łatwością się stać bez cieniutkiej politury przyjętych norm. Tu każdy uśmiech jest szyderstwem, gest atakiem, każde słowo jest kłamstwem. To świat, który – mimo całego swojego niepohamowanego przepychu – cierpi na dystrofię.

Agnieszka Chojnowska

Panorama muzeum: Kazimierz Kalkowski w Łomży 2 - panorama sferyczna

Kazimierz Kalkowski w Łomży 2 - panorama sferyczna

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 31 października 2017 13:27
Data ostatniej edycji: pon, 26 listopada 2018 12:36:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę