Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Odznaczenie dla Urszuli Kuczyńskiej, kierownika Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego pan prof. dr hab. Piotr Gliński, na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, nadał pani Urszuli Kuczyńskiej, kierownikowi Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urszula Kuczyńska w 1987 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując tytuł magistra etnografii. W tymże samym roku podjęła prace w Skansenie Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, oddziale Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Przeszła kolejne szczeble zawodowe w muzealnictwie od asystenta do kustosza muzealnego. W 1994 r. została kierownikiem nowogrodzkiego Skansenu. Od 30 lat zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego z obszaru Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, głównie w zakresie budownictwa drewnianego, kultury materialnej i sztuki ludowej. Wiele pracy włożyła w utrzymanie we właściwym stanie obiektów budownictwa drewnianego na terenie skansenu. Większość tych obiektów posiada wyposażenie adekwatne do pełnionych wcześniej funkcji. Urszula Kuczyńska jest autorką wystaw stałych prezentowanych w tych obiektach. Opracowała i realizowała szereg wystaw czasowych w Muzeum w Łomży jak i w innych muzeach na terenie kraju. Jest organizatorem imprez folklorystycznych odbywających się na terenie Skansenu w tym najbardziej znanej „Niedzieli św. Rocha”. Napisała wiele artykułów, opracowań, rozpraw i recenzji poświęconych kulturze kurpiowskiej i dziejom Skansenu oraz bierze udział jako juror w wielu konkursach poświeconych kulturze ludowej. Jest autorem przewodników po nowogrodzkim Skansenie oraz wydanej w 2004 r. książki „Bartnictwo Kurpiowskiej Puszczy Zielonej”. Publikacja ta zyskała szerokie uznanie w różnych środowiskach w tym m.in. została wyróżniona w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku przez oddział podlaski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Urszula Kuczyńska jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. W latach 2007 – 2011 pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. We wrześniu 2017 roku została wybrana na funkcję wiceprezesa zarządy głównego tej ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej wszystkie skanseny.

Trzydziestoletnia praca Urszuli Kuczyńskiej w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie daje podstawę do stwierdzenia, że ta placówka muzealna przez jej aktywność, kultywowanie tradycji regionalnych i działalność merytoryczną wpisała się trwale w pejzaż kulturalny północno-wschodniego regionu Polski. A Urszula Kuczyńska jest kontynuatorem dzieła Adama Chętnika wielkiego znawcy i propagatora Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, twórcy Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 90 lecia swego istnienia.

 

_MG_4935Skansen panorama www 440.jpg

Grzegorz Gwizdon
wt, 24 października 2017 15:59
Data ostatniej edycji: wt, 24 października 2017 20:17:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę