Prezydent Łomży straci „gabinet polityczny”
Stało się. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjętą przez Sejm ustawę z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi ona, że umowy pracowników samorządowych gabinetów politycznych, tj. osób zatrudnionych na stanowiskach doradców i asystentów, wygasną po upływie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy. W łomżyńskim ratuszu są teraz dwie takie osoby, ale przez gabinet polityczny prezydenta Mariusza Chrzanowskiego przewinęło się w sumie pięć osób.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który do ratusza wszedł pod koniec 2014 roku od razu na stanowisko doradcy powoła szefa swego sztabu wyborczego Mariusza Giełguta.
Od 14 stycznia do 31 marca 2015 roku na stanowisku asystent prezydenta Chrzanowskiego zatrudniony był obecny poseł Kazimierz Gwiazdowski (PiS), który w Sejmie głosował za likwidacją gabinetów politycznych w samorządach. Z funkcji doradcy prezydenta Łomży zrezygnował, gdy ten zrobił go wiceprezesem nowej miejskiej spółki śmieciowej. W jego miejsce w ratuszu pojawił się dr Adam Miara z PWSIiP - prezydencki doradca na pół etatu - ds. gospodarczych, pozyskiwania środków zewnętrznych, kontaktów z przedsiębiorcami i miejskim spółkami.
Od stycznia 2016 roku grona prezydenckich współpracowników opłacanych z kasy miasta dołączył Grzegorz Zawada, który objął posadę asystenta – jak to określono „medialnego” - prezydenta. Jego zadaniem miało być „promowanie i dbanie o publiczny wizerunek” pryncypała. Różnica pomiędzy doradcą a asystentem była przede wszystkim w cenie. Asystent medialny prezydenta miesięcznie miał zarabiać 3600 zł brutto, podczas gdy przy powoływaniu doradcy Giełguta prezydent miesięczne wynagrodzenie ustalił mu w kwocie 6 tys. 5 zł brutto.
Zawada, podobnie jak Miara, asystentem prezydenta jest do dziś, choć przed miesiącem ratusz podawał, że „aktualnie przebywa na dwumiesięcznym urlopie bezpłatnym”.
Ze swym pierwszym doradcą Giełgutem prezydent rozstał się w grudniu ubiegłego roku, ale niedługo po tym w ratuszu pojawił się inny doradca Dariusz Budrowski - na pół etatu. Ten z płatnej funkcji doradcy zrezygnował kilka tygodni temu. Rozwiązanie umowy nastąpiło już po przegłosowaniu przez Sejm likwidacji gabinetów politycznych. Niedługo po tym prezydent Chrzanowski powołał go na doradcę społecznego czyli bezpłatnego.
Informując o podpisaniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy, która likwiduje gabinety polityczne w samorządach, Kancelaria Prezydenta RP podaje, że celem nowelizacji jest przyjęcie takich rozwiązań, które mają wychodzić naprzeciw „oczekiwaniom społecznym oraz zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji samorządowej”.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia, czyli maksymalnie za ok. półtora miesiąca w Łomży nie będzie już etatowych doradców i asystentów prezydenta.