Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

MPK Łomża likwiduje 10 kursów do 3 okolicznych gmin

- Rosną ceny paliwa, cen biletów nie możemy podnieść, bo ludzie przestaliby jeździć, a wójtowie gmin nie chcą płacić za przewozy mieszkańców wsi na swoim terenie, dlatego zlikwidowaliśmy 10 kursów, na których czasami było ledwie kilku pasażerów – tłumaczy Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. 6 nierentownych kursów autobusów zniknie z rozkładów jazdy MPK w gminie Łomża (linie 12 i 14), dwa w gminie Piątnica (1-ka) i 2 w gminie Wizna (15-tka). Pojawi się jeden dodatkowy kurs 9-tki z Nowogrodu do Łomży, by rozładować tłok poranny w drodze dzieci i młodzieży do szkół. Nierentowne kursy będą zawieszone od 1. listopada.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji to zakład budżetowy w Łomży, obsługujący linie miejskie i pozamiejskie: baza i 37 autobusów na 17 liniach. Rocznie przejeżdżają one około 1 miliona 800 tys. km, przewożąc ok. 2 milionów 700 tysięcy pasażerów. Koszt funkcjonowania firmy autobusowej w Łomży wynosi średnio na rok ok. 10 milionów zł, z czego ok. 5 mln zł dokłada miasto. - Robiliśmy w kwietniu i maju pomiary napełnienia autobusów na tych liniach i zdarzało się, że korzysta z nich tylko kilku pasażerów, więc wpływy z biletów w ogóle nie pokrywały kosztów obsługi danej trasy – kontynuuje dyrektor MPK. - Powtórzyliśmy te pomiary we wrześniu, żeby potwierdzić nierentowne kursy, których dalsze utrzymywanie jest niezasadne. Zmieniliśmy trochę rozkłady linii zamiejskich.

Na terenie Gminy Łomża likwidowane będą cztery kursy linii nr 12: z Łomży do Konarzyc – godz. 6. 15, z Konarzyc do Łomży godz. 6. 25, z Łomży do Jednaczewa godz. 8. 37, z Jednaczewa do Łomży godz. 9. 05. Ponadto znikną dwa kursy linii 14: z Łomży do Giełczyna 15. 45 i z Giełczyna do Łomży 16. 05. Likwidowane kursy na terenie Gminy Piątnica to w soboty i niedziele: z Łomży do Piątnicy godz. 10. 45 oraz z Piątnicy do Łomży godz. 11. 15. Gmina Wizna utraci połączenia MPK linią nr 15 z Łomży do Bronowa godz. 5. 10 i z Bronowa do Łomży godz. 5. 45. Zmieni się także czas odjazdu autobusów: „1-ką”  w soboty i niedziele z Łomży do Piątnicy wyjedziemy o 9. 05 oraz 11. 45, natomiast  w soboty i niedziele z Piątnicy do Łomży o 12. 30.  - W związku z dużą frekwencją na linii nr 9 został uruchomiony z Nowogrodu dodatkowy kurs o godzinie 7. - dodaje  dyrektor Janusz Nowakowski. - Poprawi to mieszkańcom Gminy Zbójna, Gminy Nowogród oraz Gminy Łomża dojazd do Łomży. Wiąże się to z dojazdami dzieci i młodzieży do łomżyńskich szkół.

Mirosław R. Derewońko 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę